U małych dzieci, które jeszcze nie potrafią mówić bardzo trudno rozpoznać wady wzroku. Nie możemy jednak zapomnieć, że nieskorygowane zaburzenia widzenia mogą w przyszłości skutkować nadpobudliwością, dysgrafią, dysleksją czy problemami w nauce. Jak badać wzrok u dziecka? Kiedy po raz pierwszy udać się do poradni okulistyczna dla dzieci?
Niepokojące symptomy
U dzieci, dokładnie tak samo, jak u dorosłych najczęściej mamy do czynienia z tak zwanymi wadami refrakcji, czyli krótkowzrocznością, nadwzrocznością lub astygmatyzmem. Są spowodowane nieprawidłowym skupieniem na siatkówce oko, przez co obraz widziany przez dziecko jest bardziej lub mniej zamazany. Maluch nie jest w stanie nam powiedzieć, że widzie niewyraźnie. Jednak jego zachowanie może sprawić, że się zaniepokoimy. Do takich sytuacji zaliczamy:
- Mrużenie oczu w czasie patrzenia na oddalone przedmioty,
- Przekręcenia głowy podczas oglądania telewizji czy czytania książek,
- Pocieranie powiek,
- Bóle głowy,
- Przybliżanie wzroku do obserwowanych rzeczy.
W takich sytuacjach należy się udać się na diagnostykę dziecięcą oczu, która przeprowadzi specjalne badanie komputerowe. Sprawdzi ostrość wzroku naszego dziecka, a także poprawność ustawienia gałek ocznych. Okulistyka dziecięca sprawi, że w przyszłości dziecko uniknie różnych schorzeń.
Kiedy dziecko widzi gorzej z bliska
W takich momentach mamy do czynienia z nadwzrocznością. U maluchów do 2 roku życia jest to zupełnie naturalne i wraz z wiekiem sama zniknie. Dzieci, które się z nią borykają, unikają rysowania, pisania, szczegółowych układanek, a także układania puzzli. Mają także problemy z czytaniem oraz po dłuższej pracy z bliska doświadczają bólów głowy. Nadwzroczność jest najczęstszą wadą wzroku u dzieci, może prowadzić do zeza, a niekiedy nawet do niedowidzenia. W związku z tym tak ważna jest wczesna diagnostyka oraz leczenie zeza u dzieci.
Kiedy dziecko widzi gorzej z daleka
Jest to jeden z głównych objawów krótkowzroczności. Dzieci z tą wadą mrużą oczy w czasie patrzenia w dal, siadają jak najbliżej telewizora, bardzo nisko pochylają się nad zeszytem, a także przysuwają oczy do monitora. Kiedy zauważymy takie symptomy, należy udać się do poradni okulistycznej dla dzieci. Wadę wzroku tego typu leczymy z pomocą okularów minusowych czy soczewek.
Astygmatyzm jako wrodzona wada wzroku
Najczęściej występuje wraz z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością. Jego cechą charakterystyczną są zniekształcenia obrazu. Staje się on nieostry bez względu na naszą odległość od niego. Dzieci, które się z nim borykają, mrużą oczy, skarżą się na pieczenie, nie potrafią się skoncentrować, niechętnie czytają czy piszą, a także często przekrzywiają głowę. Astygmatyzm u dzieci możemy korygować za pomocą poprawnie dobranych okularów.
Jak widać, dziecięca diagnostyka oczu jest bardzo istotna. Jeśli widzimy, że nasz dziecko ma jeden z wyżej wymienionych symptomów, należy dać się do poradni okulistycznej dla dzieci. Im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym lepiej dla zdrowia naszego malucha.