Popularność sportów aerial stale rośnie, jednak odnalezienie się w nazewnictwie, rodzajach zawieszeń i typach ćwiczeń bywa na początku bardzo trudne. Wiele osób zastanawia się, czym tak właściwie różni się hamak do aerial jogi od chusty aerial silks. No właśnie, na czym polegają zasadnicze różnice?

Świat aerial

Akrobatyka powietrzna to dyscyplina, na którą składają się różne sporty. Jednym z popularniejszych jest pole dance, ale w ostatnich latach coraz częściej można spotkać się z nazwami takie jak aerial joga i aerial silks. Do czego się odnoszą?

Aerial joga to rodzaj aktywności, która łączy jogę z akrobatyką powietrzną. Podczas takiej praktyki ćwiczenia wykonuje się na specjalnym hamaku podwieszonym do sufitu. Trening jest stosunkowo podobny do klasycznej jogi, jednak dzięki hamakowi umożliwia łatwiejsze wykonanie pogłębionych figur oraz tych w pozycji odwróconej. Aerial silks to natomiast taniec w powietrzu. Trening ten wymaga pracy całego ciała, a do jego odbycia niezbędna jest szarfa akrobatyczna (chusta). To właśnie na niej, podwieszonej do sufitu, wykonuje się wszystkie ćwiczenia i akrobacje.

Hamak vs. chusta

Przyglądając się hamakom i chustom, można ulec wrażeniu, że są to dwa takie same produkty. Wyglądają łudząco podobnie zwłaszcza wtedy, gdy nie są zawieszone. Jednak czy mogą służyć do tego samego? Nie do końca, bo różnice dotyczą kilku rzeczy – od materiału, po sposób wiązania.

Hamak do jogi

Materiał, z którego powstaje hamak do jogi, ma zazwyczaj szerokość 230 cm (+/- 5 cm). Jest to optymalna szerokość, która zapewnia możliwość swobodnego zawieszania się na hamaku czy robienia tzw. “kokona”.

Materiał ten wygląda podobnie do materiału szarfy, jednak ma nieco większą rozciągliwość poprzeczną i niemal zerową ciągliwość podłużną. Aspekty te mają wpływ na komfort i sposób wykonywania ćwiczeń, które w aerial jodze rządzą się własną, często zmienną dynamiką. Potocznie nazywa się je asanami latającymi, co dobrze oddaje charakter takiego treningu. Hamak można wieszać na dwóch punktach podwieszenia lub na jednym. W pierwszym przypadku materiał tworzy rodzaj huśtawki, która może pełnić funkcję siedziska w pokoju lub po prostu funkcję dekoracyjną.

Szarfa akrobatyczna

Dobry materiał chusty ma mniejszą rozciągliwość poprzeczną od hamaka oraz niską lub średnią rozciągliwość podłużną. Takie właściwości są związane z charakterem ćwiczeń na szarfie – duża rozciągliwość poprzeczna mogłaby utrudniać wykonanie akrobacji.

Ćwiczenia na szarfie różnią się znacząco od tych wykonywanych na hamaku do jogi. Hamak służy głównie jako wsparcie w trakcie wykonywanych asan – umożliwia pogłębienie ich, urozmaica trening. Natomiast chusta jest przede wszystkim narzędziem do akrobacji. Różnice dotyczą także montażu, bo szarfę należy zawiązać na ósemkę zawieszoną na karabińczyku.

Który produkt wybrać?

Wybór należy do Ciebie. Pamiętaj jednak, by rozważać zakup jedynie profesjonalnego sprzętu. Nieprzetestowane chusty czy hamaki mogą być po prostu niebezpieczne w użytkowaniu. Ze względu na to polecamy wizytę w specjalistycznym sklepie ze sprzętem aerial. Dobrymi opiniami cieszy się Flying Rose, w którym znajdziesz nie tylko szarfy/hamaki, lecz również cały osprzęt niezbędny do montażu.

[Głosów: 0 Średnia: 0]
Poprzedni artykułJak ujędrnić skórę – poznaj domowe sposoby
Następny artykułJak urządzić swoją kuchnie z wyspą?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj