Siatkówczak jest najczęstszym złośliwym nowotworem atakującym oczy dzieci do 5 roku życia. Ten nowotwór spowodowany jest mutacjami genowymi związanymi z 13 chromosomem. Przez zagrożenie, jakie powoduje ta przypadłość, warto wiedzieć, na jakie objawy zwrócić uwagę, aby w porę udać się do specjalisty.

Siatkówczak – co to jest?

Nowotwór zwany siatkówczakiem można zaobserwować pod dwoma postaciami. Wyróżnia się dziedziczną oraz niedziedziczną formę występowania tego genetycznego zaburzenia.

  • postać dziedziczna – w tym przypadku nowotwór zostaje przekazywany genetycznie, a mutacja zachodzi dwukrotnie – najpierw zmutowane komórki przekazane zostają za pośrednictwem komórek rozrodczych, a następnie ponownie dochodzi do mutacji w pierwotnych komórkach siatkówki. Ta postać występuje u 40% chorych.
  • postać niedziedziczna – w tym przypadku choroba przekazana zostaje w momencie zapłodnienia, a do mutacji dochodzi jedynie raz w siatkówce dziecięcego oka.

Siatkówczak zalicza się do niezwykle groźnych nowotworów. Nie poddany leczeniu spowoduje przerzuty, a przez to może spowodować śmierć dziecka.

Jak rozpoznać siatkówczaka?

Mimo że ten złośliwy nowotwór występuje pod dwiema postaciami, to z reguły świadczą o nim podobne symptomy. Dwa typy siatkówczaka różnią się jedynie wiekiem dziecka, w jakim można dostrzec objawy.

Siatkówczak dziedziczny objawia się już w pierwszym roku życia dziecka, a niedziedziczny może objawić się nawet dopiero w 5 roku. Jego najbardziej charakterystycznym objawem jest leukokoria, czyli biały refleks w obrębie źrenicy.

Innymi symptomami świadczącymi o obecności siatkówczaka mogą także być m.in. stan zapalny, zez czy wytrzeszcz. Rzadziej wystąpić może także różnobarwność tęczówki oraz poszerzenie źrenic.

Jak diagnozuje się siatkówczaka?

Należy pamiętać, ze objawy świadczące o obecności tego nowotworu występują także w przypadku innych chorób jak przykładowo wcześniaczej retinopatii czy choroby Coatsa.

Z tego powodu warto wybrać się do odpowiedniego specjalisty, który dzięki wziernikowaniu oka precyzyjnie określi, o czym świadczą jakiekolwiek objawy występujące u dziecka.

Największą rolę w diagnostyce tej dolegliwości odgrywają rodzice dziecka, którzy powinni uważnie je obserwować podczas rozwoju i skonsultować się ze specjalistą na wypadek wystąpienia jakichkolwiek objawów.

Jak leczy się siatkówczaka?

Ponieważ siatkówczak zalicza się do guzów złośliwych poza ratowaniem narządu wzrokowego dziecka oraz użyteczności jego widzenia w przyszłości celem leczenia jest również ocalenie życia dziecka.

Z tego powodu leczenie powinno być przeprowadzane pod okiem specjalistów w specjalnym ośrodku przeznaczonym do leczenia tego typu schorzeń.

Istnieje kilka metod leczenia siatkówczaka, które powinny być dostosowane do każdego indywidualnego przypadku.

Oto lista metod leczenia tego nowotworu:

  • chemioterapia – najbardziej podstawowa metoda wykorzystująca silne środki przeciwnowotworowe stosowane miejscowo, systemowo lub selektywnie dotętniczo
  • krioterapia – polega ona na zamrożeniu komórek guza
  • hipertermia laserowa – stosując tę metodę niszczy się komórki nowotworowe za pomocą lasera
  • enukleacja – (stosowana w ostateczności) polega na usunięciu gałki ocznej i zastąpieniu jej specjalnym implantem

Podczas rozwoju dziecka w do 5 roku życia warto zwracać uwagę na wystąpienie ewentualnych objawów. Dzięki sprawnej diagnostyce w początkowym stadium nowotworu leczenie będzie o wiele mniej inwazyjne a prawdopodobieństwo jego skuteczności znacznie wyższe.

Po więcej informacji zapraszamy do wpisu: https://www.krio.org.pl/siatkowczak-najczestszy-nowotwor-oczu-u-dzieci-jak-go-rozpoznac/ a także na stronę https://www.krio.org.pl/ w celu znalezienia najlepszego specjalisty.

[Głosów: 0 Średnia: 0]
Poprzedni artykułKrem na zmarszczki – opóźnienie procesu starzenia skóry
Następny artykułPrezenty z miodami na święta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj