W dzisiejszych realiach bardzo ciężko znaleźć czas na relaks i zadbać o własny dobrostan psychiczny. Zamiast tego gonimy za pracą, rodziną i obowiązkami, zapominając o własnych potrzebach związanych z czasem na regenerację. Jednak brak relaksu ma bardzo negatywny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Aby nie doprowadzić do skrajnego wyczerpania organizmu, należy dbać o relaks emocjonalny tak często, jak to możliwe i na ile pozwala nam na to tryb życia. Dlatego tzw. regulacja napięcia emocjonalnego jest niebywale ważnym zadaniem dla każdego z nas. W artykule znajdziecie Państwo sposoby na to, jak zrelaksować własny umysł. Dowiecie się też jak efektywny relaks nie powinien wyglądać. Poznacie informację o objawach zmęczenia psychicznego i jego wpływie na późniejsze funkcjonowanie, dzięki czemu lepiej zrozumiecie zachowania i emocje, które Wam towarzyszą. Zaproponujemy Ci też świetne rozwiązanie od PsychoPark.pl na ujarzmienie swoich emocji!

Relaks – co to znaczy?

Relaks rozumiany jest jako wewnętrzny spokój, poczucie euforii i radości. Ma wpływ na organizm i psychikę człowieka. Dlatego pełen relaks obejmuje ciało i duszę. Jednak w dzisiejszych czasach, jesteśmy szczególnie mocno narażeni na stres i wyczerpanie emocjonalne. Może ono znacząco obniżyć jakość życia i nieść ze sobą inne dolegliwości. Pomocny okazuje się wówczas relaks emocjonalny, który obniża stres, wzmacnia odporność, poprawia zdolność koncentracji i zapamiętywania, zmniejsza ciśnienie krwi, rozluźnia mięśnie i poprawia jakość snu. 

Relaks a obowiązki

Balans między obowiązkami a relaksem jest niezmiernie ważny. Stres związany z zadaniami, które musimy wykonać może wiązać się z pogorszeniem zdolności do relaksu i odpoczynku a to z kolei może doprowadzić do stanów lękowych i poczucia dyskomfortu. Do niepokojących objawów zaliczane są wówczas poczucie nudy, brak aktywności i chęci do działania oraz lęk przed czasem wolnym. W takiej sytuacji odpoczynek psychiczny odgrywa bardzo ważną rolę.

Objawy zmęczenia psychicznego

Emocjonalne objawy zmęczenia psychicznego mogą się różnić w zależności od osoby. Zaliczane są do nich między innymi:

  • stany obniżonego nastroju;
  • niepokój;
  • negatywne nastawienie;
  • poczucie beznadziejności;
  • brak motywacji;
  • spadek produktywności;
  • gniew, lęk;
  • problemy z koncentracją, uwagą i pamięcią.

Jak nie powinien wyglądać relaks?

Wyczerpanie emocjonalne często wiąże się z brakiem odpowiedniej organizacji czasu wolnego. Chodzi o to, by nie pozostawiać znalezienia chwili na odpoczynek losowi, tylko z wyprzedzeniem zaplanować czas na regenerację. W trakcie odpoczynku równie ważne jest odsunięcie od siebie myśli dotyczących obowiązków dnia codziennego. Chodzi o mentalne odpuszczenie sobie, które nie jest łatwe i często potrzebna jest wówczas pomoc Specjalisty. Aktywnością, która utrudnia relaks jest też robienie z ulubionych zajęć punktów do odhaczenia, bo stają się one wtedy kolejnymi obowiązkami na naszej liście zadań. Aby w pełni się zrelaksować, należy odpowiedzieć sobie na pytania: na co mam ochotę w tym konkretnym momencie i czego teraz potrzebuję? A następnie wykonać to, bez zbędnego analizowania i wyrzutów sumienia.

Rozwiązanie od psychopark.pl

Aby w pełni zrozumieć swoje emocje i lepiej nad nimi panować, warto również rozważyć udział w specjalnej grupie wsparcia online „Naucz Się Swoich Emocji i Pokochaj Siebie”. To cykl 10 spotkań prowadzonych przez doświadczonego psychologa Łukasza Śmietanę, skierowany do osób, które pragną nie tylko lepiej poznać swoje emocje, ale także pracować nad samoakceptacją. Grupa oferuje bezpieczną przestrzeń do dzielenia się doświadczeniami i wzajemnego wsparcia, co sprzyja budowaniu zdrowych relacji z samym sobą oraz z innymi. Regularne spotkania online to idealna okazja, aby w spokojnej atmosferze nauczyć się kontrolować swoje emocje i rozwijać zdolność do zarządzania nimi w codziennym życiu.

Do zobaczenia! Do usłyszenia!

Zespół PsychoPark.pl

[Głosów: 1 Średnia: 5]
Poprzedni artykułNajczęstsze błędy żywieniowe u dzieci i jak ich uniknąć
Następny artykułPrzymusowa rozdzielność majątkowa między małżonkami- kto i kiedy może żądać jej ustanowienia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj