Depilacja laserowa w ostatnim czasie jest hitem, jeśli chodzi o usuwanie zbędnego owłosienia. Dodatkowo w niedalekiej przeszłości rynek opanował popularny Philips Lumea, czyli pierwszy na rynku depilator laserowy do użytku domowego. Jednak co warto wiedzieć o depilacji laserowej? Jakie są przeciwwskazania do laserowego usuwania owłosienia? Czy depilacja laserem boli? Jak długo utrzymuje się efekt? I czy warto kupić Philips Lumea? Na te i więcej pytań odpowiadam poniżej.

Depilacja laserowa – na czym polega?

Na wstępie zacznijmy od tego, na jakiej zasadzie odbywa się laserowe usuwanie włosów. Z racji, że do usuwania owłosienia używa się różnych urządzeń, istnieją różne metody depilacji, a właściwie epilacji laserowej. Jednak wszystkie zabiegi odbywają się na tej samej zasadzie- depilator wysyła wiązkę światła do mieszków włosa, uszkadzając ich cebulki.

Depilacja a epilacja – jaka jest różnica?

Jak się okazuje, epilacja to nie literówka, a profesjonalna nazwa zabiegu kosmetycznego. Depilacją określa się zabiegi usuwania włosków za pomocą np. depilatora klasycznego lub wosku, natomiast epilacją jest trwałe usunięcie zbędnego owłosienia. Dlaczego więc trwała depilacja laserem nie jest określana mianem epilacji? W fachowym języku istnieją dwa różne pojęcia, na dwa różne zabiegi. To, że epilacja nadal nazywana jest epilacją wynika z nieświadomości kobiet, które rzez cały czas wprowadzane są w błąd. 😉

Niestety z racji tego, że wszystko przesiąknięte jest pojęciem „depilacji laserowej”, to i w poniższym artykule pojęcia epilacji i depilacji będą pojawiały się zamiennie.

TOP 5 depilatorów laserowych

Częstotliwość zbiegów. Jak często powtarzać zabieg?

Aby depilacja laserowa była trwała i dawała zadowalające efekty, należy stosować zabiegi z odpowiednią częstotliwością. W zależności od użytego sprzętu, depilowanego miejsca, odcienia skóry i jej typu, czas między zabiegami wynosi od 4 do nawet 8 tygodni. Aby zabieg przyniósł oczekiwane efekty trwałego usunięcia włosków, konieczne będzie przeprowadzenie około 5 zabiegów depilacji laserowej. Niektóre z Pań zauważają efekty już po drugim-trzecim zabiegu, gdyż za każdym razem włoski zostają coraz bardziej osłabione.

Trwałość laserowej depilacji – jak długo utrzymuje się efekt?

Trwałość laserowej depilacji – jak długo utrzymuje się efekt?

Efekty depilacji laserowej są trwałe, o ile zabieg został przeprowadzony prawidłowo. W niektórych przypadkach z upływem czasu w niektórych miejscach mogą zacząć pojawiać się pojedyncze włoski, które będzie trzeba poddać kolejnemu zabiegowi. Na to, czy zabieg pozwoli usunąć włoski na zawsze, ma wpływ wiele czynników- od uwarunkowań genetycznych, aż po odpowiednie przygotowanie i dbanie o skórę po zabiegu.

Depilacja laserowa w domu czy w salonie?

W chwili obecnej możemy poddać się zabiegowi laserowemu usuwania włosków w profesjonalnym salonie lub w domu. Jaka jest różnica między depilacją laserową w domu i w salonie?

Depilacja laserowa w domu

Jak wspominałam na samym początku, w chwili obecnej depilację laserową możemy wykonać samodzielnie, za pomocą depilatora do użytku domowego. Jak się okazuje, cena depilatora niemal równa się cenie zabiegów, jakie przyszłoby nam wykonać w salonie. Aby wykonać depilację laserową w domu, musimy wyposażyć się w dobrej jakości urządzenie, które nie poparzy nam skóry, a trwale usunie włoski. Warto więc zapoznać się z opiniami użytkowniczek na temat urządzeń do depilacji światłem i przede wszystkim – nie kupować najtańszych urządzeń. Sprawdź ranking depilatorów laserowych zanim zdecydujesz się na wybrany model. Przed pierwszym użyciem, koniecznie zapoznaj się z instrukcją depilatora!

Depilacja laserowa w salonie

Depilacja laserowa w salonie jest o tyle wygodna, że nie musimy spędzać długich godzin na szukaniu odpowiedniego dla siebie depilatora laserowego do domu. Dodatkowo zabiegi usuwania włosków wykonywane są przez specjalnie wykwalifikowane osoby, dzięki czemu zabieg jest w pełni bezpieczny. Warto również pamiętać, że przed przystąpieniem do zabiegu, wiele salonów oferuje bezpłatną konsultację, która pozwala na dostosowanie wiązki lasera do rodzaju skóry, jej odcienia i typu. Dzięki temu mamy pewność, że nasza skóra nie ulegnie poparzeniom, a zabiegi przyniosą trwałe efekty.

Depilacja laserowa w salonie

Przygotowanie skóry do depilacji laserowej

Aby epilacja laserem odbyła się bez trudu, warto odpowiednio się do niej przygotować. Jeśli decydujemy się na zabieg w salonie, warto na co najmniej miesiąc przed zabiegiem wybrać się do salonu na konsultację, gdzie dostaniemy szczegółowe wytyczne i przeprowadzić tak zwany test, czyli próbę laserową. Istnieje jednak kilka reguł, do których powinien zastosować się każdy, niezależnie od tego, czy wykonuje depilację laserową w domu, czy też w salonie.

4-6 tygodni przed depilacją należy:

  • odstawić wszelkie środki/leki światłouczulające,
  • zaprzestać stosowania antybiotyków, leków antydepresyjnych i psychotropowych,
  • zrezygnować z picia herbatek ziołowych, w szczególności tych z dziurawca, nagietka, rumianku czy skrzypu polnego,

2-4 tygodni przed zabiegiem należy:

  • zaprzestać usuwania włosków ze szczególnym uwzględnieniem wosków, past cukrowych i pęsety i depilatora klasycznego,
  • zaprzestać stosowania peelingów,
  • unikać opalania i stosowania samoopalaczy.

Tydzień przed depilacją laserową:

  • przestajemy stosować wszelkiego rodzaju kremów do depilacji,
  • nie stosujemy kosmetyków zawierających retinol i kwasy owocowe.

Dzień przed zabiegiem musimy zgolić maszynką wszystkie wystające włoski. Dzięki temu unikniemy poparzeń naskórka. Dodatkowo pamiętajmy o ciągłym nawilżaniu skóry. Na sam zabieg należy przyjść z oczyszczoną skórą- mam tu na myśli wolną od makijażu bądź jego resztek, kremów i dezodorantów.

Pamiętajmy, że powyższe czasy są jedynie przybliżone, dlatego konieczna jest wcześniejsza konsultacja z kosmetologiem.

Depilacja laserowa- przeciwwskazania

Depilacja laserowa- przeciwwskazania

Jeśli już wiemy, jak przebiega proces depilacji laserowej i jak się do niego przygotować, warto także wiedzieć jakie są co do niego przeciwwskazania. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu epilacji laserowej są:

  • ciąża,
  • wszelkiego rodzaju choroby skóry, jak grzybica czy łuszczyca,
  • świeża opalenizna,
  • nowotwory,
  • padaczka,
  • przyjmowane leki fotouczulających i obniżające krzepliwość krwi,
  • jeśli w miejscu przeznaczonym do depilacji rosną włosy siwe, blond lub rude,
  • tatuaż znajdujący się w miejscu przeznaczonym do depilacji.

Depilacja laserowa – jak zająć się skórą po zabiegu?

Jeśli spełniamy wszystkie kryteria i zabieg został przeprowadzony pomyślnie, musimy odpowiednio zadbać o skórę. Warto wiedzieć, że skóra zaraz po depilacji laserowej jest podrażniona i może wystąpić lekki obrzęk okołomieszkowy, jednak te objawy ustępują zwykle w ciągu doby po zabiegu (czasami w ciągu kilku dni).

Jak dbać o skórę w miejscu depilacji?

Zaraz po zabiegu musimy unikać gorących kąpieli, sauny i basenu. Na skórę, którą poddawaliśmy laserowej depilacji nie stosujemy kosmetyków podrażniających, czyli tych zawierających w swoim składzie alkohol. Na średnio dwa tygodnie po zabiegu nie zaleca się stosowania peelingów do ciała oraz wszelkiego rodzaju kosmetyków, które przyczyniają się do łuszczenia naskórka. Dodatkowo do miesiąca po zabiegu istnieje całkowity zakaz opalania się i stosowania samoopalaczy.

Depilacja laserem – czy boli?

Podczas zabiegu, depilator laserowy wysyła do mieszków włosowych wiązkę światła, która skutecznie osłabia i wypala cebulki włosa. Wiele pacjentek w tym czasie może odczuwać jedynie lekki dyskomfort, który z bólem raczej ma niewiele wspólnego. Warto jednak pamiętać, że każdy z nas inaczej odczuwa ból. To, czy będziemy odczuwać ból podczas depilacji laserowej zależy od wielu czynników – progu bólowego, koloru skóry, koloru włosków, miejsca usuwania owłosienia (twarz, achy, bikini itp.).

[Głosów: 3 Średnia: 3.7]
Poprzedni artykułZatkane pory – jak oczyścić twarz domowymi sposobami?
Następny artykułJak zapuścić włosy? Kilka sposobów na szybkie zapuszczenie włosów

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj