Niby wszystko robisz dobrze – jesz mniej, przestrzegasz diety, dużo ćwiczysz, ale wskazówka na wadze stoi w miejscu. Odpowiedzialne za to mogą być problemy z hormonami. Obniżenie poziomu insuliny, greliny i kortyzolu oraz podwyższenie poziomu peptydu YY – to zdaniem endokrynologów klucz do walki z nadwagą. Sprawdź jaki wpływ mają hormony na skuteczne odchudzanie i jak uregulować ich poziom, aby pozbyć się zbędnych kilogramów.
Hormony a tycie
Hormony odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Niewłaściwa praca układu hormonalnego może zatem utrudnić, a nawet uniemożliwić skuteczne odchudzanie. Szczególnie ważna dla osób zastanawiających się jak szybko schudnąć są poziomy czterech hormonów:
• insuliny (odgrywa zasadniczą rolę w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów)
• greliny (hormon odpowiedzialny za uczucie głodu)
• kortyzolu (hormon stresu, sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej)
• peptydu YY (odpowiada za uczucie sytości i zanik apetytu)
Najlepszym naturalnym sposobem na ustabilizowanie poziomu hormonów we krwi jest zdrowa dieta odchudzająca, skomponowana ze składników wpływających pozytywnie na równowagę hormonalną.
Otyłość brzuszna a hormony
Otyłość brzuszna to najgroźniejszy rodzaj otyłości. Jest niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ w jej przypadku otłuszczeniu ulegają także narządy wewnętrzne w jamie brzusznej. Za jej rozwój również w dużej mierze odpowiedzialne są hormony. Odkładanie się tłuszczu w okolicy brzucha wynika głównie z wysokich poziomów insuliny i kortyzolu. Aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu w tej okolicy ważne jest zatem uregulowanie poziomu tych hormonów, w czym pomocna może okazać się zdrowa dieta odchudzająca.
Zaburzenia w wydzielaniu insuliny
Kluczowe dla skutecznego odchudzania jest obniżenie poziomu insuliny. Mniej tego hormonu jest równoznaczne z mniejszą ilością energii odkładanej w komórkach tłuszczowych, większą wrażliwością na działanie leptyny (hormonu wydzielanego przez komórki tłuszczowe) i mniejszym apetytem. Najlepszym sposobem obniżenia poziomu insuliny jest znaczne ograniczenie spożycia węglowodanów. Zdrowej dieta odchudzająca, ograniczenie cukrów, spożywanie jak najmniej przetworzonych pokarmów – to działania, dzięki którym skutecznie obniżysz poziom insuliny.
Podwyższony poziom greliny
Kolejnym hormonem, którego zbyt wysoki poziom utrudnia skuteczne odchudzanie jest grelina. Hormon ten odpowiada za uczucie głodu, zatem im mniej jest go w naszym organizmie tym rzadziej odczuwamy głód, a to zmniejsza ilość spożywanych w ciągu dnia pokarmów. Najlepszym sposobem by obniżyć poziom greliny na cały dzień jest zjedzenie pożywnego śniadania, w skład którego wejdą białka i tłuszcze. Zapewni nam to trwające dłużej uczucie sytości, dzięki czemu zjemy mniej podczas kolejnych posiłków.
Nadmiar kortyzolu
Kortyzol wydziela się w odpowiedzi na stres, a wielu z nas żyje w stresie przez cały czas. Nadmiar kortyzolu prowadzi do odkładania się tłuszczu trzewnego, insulinooporności i dalszego przejadania się, to prosta droga do wykształcenia zespołu metabolicznego. Prostym i skutecznym sposobem na walkę z wysokim poziomem kortyzolu jest aktywność fizyczna. Chociaż w trakcie ćwiczeń jego poziom rośnie, aby zmobilizować spalanie glukozy i kwasów tłuszczowych, to dzięki aktywności wydzielanie kortyzolu przez resztę dnia jest ograniczone.
Podniesienie poziomu peptydu YY
Peptyd YY odpowiedzialny jest za odczuwanie przez nas uczucia sytości. Jednak, żeby sygnał o tym, że jesteśmy już najedzeni dotarł z jelit, gdzie jest on wydzielany, do mózgu potrzeba czasu. Warto zatem nakładać sobie mniejsze porcje jedzenia, a przed sięgnięciem po dokładkę odczekać minimum 20 minut. Dzięki temu damy organizmowi szansę na poinformowanie nas, że spożyliśmy odpowiednią ilość jedzenia.