Jak hormony wpływają na utratę wagi?

0
Zdrowie i piękno pod kontrolą VITAROSE witaminy i minerały dla kobiet

Niby wszystko robisz dobrze – jesz mniej, przestrzegasz diety, dużo ćwiczysz, ale wskazówka na wadze stoi w miejscu. Odpowiedzialne za to mogą być problemy z hormonami. Obniżenie poziomu insuliny, greliny i kortyzolu oraz podwyższenie poziomu peptydu YY – to zdaniem endokrynologów klucz do walki z nadwagą. Sprawdź jaki wpływ mają hormony na skuteczne odchudzanie i jak uregulować ich poziom, aby pozbyć się zbędnych kilogramów.

Hormony a tycie

Hormony odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Niewłaściwa praca układu hormonalnego może zatem utrudnić, a nawet uniemożliwić skuteczne odchudzanie. Szczególnie ważna dla osób zastanawiających się jak szybko schudnąć są poziomy czterech hormonów:
• insuliny (odgrywa zasadniczą rolę w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów)
• greliny (hormon odpowiedzialny za uczucie głodu)
• kortyzolu (hormon stresu, sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej)
• peptydu YY (odpowiada za uczucie sytości i zanik apetytu)

Najlepszym naturalnym sposobem na ustabilizowanie poziomu hormonów we krwi jest zdrowa dieta odchudzająca, skomponowana ze składników wpływających pozytywnie na równowagę hormonalną.

Otyłość brzuszna a hormony

Otyłość brzuszna to najgroźniejszy rodzaj otyłości. Jest niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ w jej przypadku otłuszczeniu ulegają także narządy wewnętrzne w jamie brzusznej. Za jej rozwój również w dużej mierze odpowiedzialne są hormony. Odkładanie się tłuszczu w okolicy brzucha wynika głównie z wysokich poziomów insuliny i kortyzolu. Aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu w tej okolicy ważne jest zatem uregulowanie poziomu tych hormonów, w czym pomocna może okazać się zdrowa dieta odchudzająca.

Zaburzenia w wydzielaniu insuliny

Kluczowe dla skutecznego odchudzania jest obniżenie poziomu insuliny. Mniej tego hormonu jest równoznaczne z mniejszą ilością energii odkładanej w komórkach tłuszczowych, większą wrażliwością na działanie leptyny (hormonu wydzielanego przez komórki tłuszczowe) i mniejszym apetytem. Najlepszym sposobem obniżenia poziomu insuliny jest znaczne ograniczenie spożycia węglowodanów. Zdrowej dieta odchudzająca, ograniczenie cukrów, spożywanie jak najmniej przetworzonych pokarmów – to działania, dzięki którym skutecznie obniżysz poziom insuliny.

Pyszne dietetyczne Kremy NUTLOVE BEZ cukru i oleju palmowego

Podwyższony poziom greliny

Kolejnym hormonem, którego zbyt wysoki poziom utrudnia skuteczne odchudzanie jest grelina. Hormon ten odpowiada za uczucie głodu, zatem im mniej jest go w naszym organizmie tym rzadziej odczuwamy głód, a to zmniejsza ilość spożywanych w ciągu dnia pokarmów. Najlepszym sposobem by obniżyć poziom greliny na cały dzień jest zjedzenie pożywnego śniadania, w skład którego wejdą białka i tłuszcze. Zapewni nam to trwające dłużej uczucie sytości, dzięki czemu zjemy mniej podczas kolejnych posiłków.

Nadmiar kortyzolu

Kortyzol wydziela się w odpowiedzi na stres, a wielu z nas żyje w stresie przez cały czas. Nadmiar kortyzolu prowadzi do odkładania się tłuszczu trzewnego, insulinooporności i dalszego przejadania się, to prosta droga do wykształcenia zespołu metabolicznego. Prostym i skutecznym sposobem na walkę z wysokim poziomem kortyzolu jest aktywność fizyczna. Chociaż w trakcie ćwiczeń jego poziom rośnie, aby zmobilizować spalanie glukozy i kwasów tłuszczowych, to dzięki aktywności wydzielanie kortyzolu przez resztę dnia jest ograniczone.

Podniesienie poziomu peptydu YY

Peptyd YY odpowiedzialny jest za odczuwanie przez nas uczucia sytości. Jednak, żeby sygnał o tym, że jesteśmy już najedzeni dotarł z jelit, gdzie jest on wydzielany, do mózgu potrzeba czasu. Warto zatem nakładać sobie mniejsze porcje jedzenia, a przed sięgnięciem po dokładkę odczekać minimum 20 minut. Dzięki temu damy organizmowi szansę na poinformowanie nas, że spożyliśmy odpowiednią ilość jedzenia.

[Głosów: 1 Średnia: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here