Inwestor decydujący się na budowę domu stoi przed nie lada wyzwaniem. Poza skomplikowanymi kwestiami formalnymi i zawiłościami procesu budowlanego musi uporać się jeszcze z podstawową kwestią – wyborem projekt domu. Coraz częściej stojąc przed tą kluczową decyzją wybieramy projekty małych domów parterowych.

Lepszy dom, niż mieszkanie!

Dlaczego budujemy domy? Bo potrzebujemy swobody, wolności, prywatności i możliwości decydowania o sobie. Zaspokojenia takich potrzeb nie gwarantuje nawet największe mieszkanie w bloku, czy apartamentowcu. Swobodni u siebie możemy być tylko w prywatnym domu – dlatego wolimy wybudować mały dom niż kupić większe mieszkanie. Projekty domów parterowych o niewielkiej powierzchni to najprostsze w budowie domy, które można wybudować szybko, sprawnie i niewielkim kosztem. Zakup gotowego projektu to koszty ok 2-3 tys. złotych. To cena, którą chętnie płacimy za rozpoczęcie inwestycji w lepsze życie całej rodziny. Cała inwestycja również bilansuje się podobnie jak przeciętne mieszkanie w większym mieście, a przecież jeśli chodzi o komfort i poczucie swobody, to dom jednorodzinny przewyższa mieszkania na każdym poziomie. Mały dom parterowy to duże mieszkanie plus całe dobrodziejstwo własnej działki oraz potencjał poddasza, który za każdym razem czeka na odkrycie. Nawet gdyby koszty były nieznacznie większe perspektywa przyszłego życia we własnym domu kusi coraz częściej i sprawia, że projekty małych domów parterowych są wybierane tak chętnie.

 Dom przy Niezapominajek 5 - parter

Dom przy Niezapominajek 5 – parter

Dlaczego parterowy? Zalety życia na (jednym) poziomie

Parterowy domy są wybierane głównie przez osoby, które lubią ludzi i lubią siebie nawzajem. Integracja rodzinna w domu parterowym przebiega intensywniej z racji tego, że żyjemy na jednym poziomie. Wymagana intymność zapewniają nam osobne pokoje, jednak nie są one tak wyraźnie oddzielone od części dziennej jak w przypadku domów z poddaszem użytkowym. Projekty domów parterowych stawiają na intensywne i szybkie życie. Wszystko mamy pod ręką, nie musimy biegać po schodach, nie tracimy czasu na przemierzanie pustych metrów naszego domu. To nowoczesny styl życia, który zyskuje coraz szersze grono odbiorców. Małe domy parterowe typu bungalow idealnie nadają się do takiego modelu egzystencji.

Projekty domów parterowych o niewielkiej powierzchni użytkowej (60-100 m²) są coraz częściej wybierane jeszcze z innego powodu. Niemal wszystkie spełniają większość warunków zabudowy wydanych dla działek inwestycyjnych. Nie zajmują wiele miejsca na parceli, nie są zbyt wysokie i zbyt szerokie, posiadają kąt nachylenia dachu spełniający większość wymagań. Wybór małej parterówki to spokojna głowa inwestora o powodzenie inwestycji – zarówno w jej ekonomicznym wymiarze (tania budowa), jak i formalno-prawnym (niewielkie wymagania co do działki).

Dom przy Bukowej 14 – www.galeriadomow.pl

Mały nigdy nie znaczy za mały!

Projekty domów parterowych o niewielkiej powierzchni mieszkalnej mogą się wydawać małe. 60-80 m² to dla wielu zbyt mało by móc pomyśleć o komfortowy użytkowaniu domu. Nie zapominajmy jednak, że powierzchnia użytkowa nie jest tożsama z całkowitą powierzchnią domu. W skład powierzchni użytkowej nie wlicza się pomieszczeń dodatkowych – garażu, kotłowni, pralni, pomieszczeń gospodarczych. Projekty domów parterowych oddają również swoim mieszkańcom poddasze do wykorzystania. Zazwyczaj jest ono nieużytkowe, ale jeśli projekt jest dobrze przemyślany umożliwia jego adaptację na cele mieszkalne. W tym celu najlepiej wybrać projekt domu ze stropem monolitycznym żelbetowym. To najbardziej trwały i solidny rodzaj stropu, gwarantujący duże możliwości adaptacyjne. Warto również wybierać projekty domów z kątem nachylenia dachu 30-35 stopni. Takie domy gwarantują możliwość adaptacji poddasza bez konieczności podnoszenia ścianki kolankowej.

 Dom przy Niezapominajek 6 - www.galeriadomow.pl

Dom przy Niezapominajek 6 – www.galeriadomow.pl

Małe domy parterowe to budynki z wielkim potencjałem. Być może dlatego są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, pragnących szybko i bez problemów zamieszkać we własnym domu. Tania budowa, szybka realizacji, komfort użytkowania i wszystko to w cenie mieszkania w bloku… Wybór wydaje się zrozumiały i poniekąd oczywisty. Mały bungalow zamiast mieszkania? Wybór może być tylko jeden.

[Głosów: 0 Średnia: 0]
Poprzedni artykułTonizacja skóry – wszystko co powinieneś o niej wiedzieć
Następny artykułCera trudna w pielęgnacji – jak o nią zadbać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj