W dzisiejszych czasach coraz więcej osób cierpi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Czym jest osobowość borderline? Co charakteryzuje zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zwane OCD? Odpowiedź na te i inne pytania poznacie Państwo w niniejszym tekście. Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.
Czym charakteryzuje się osobowość borderline?
Borderline jest zaburzeniem osobowości. Zazwyczaj przejawia się negatywnym nastawieniem do świata, wycofaniem przed społeczeństwem albo nadmierną ochotą kierowania innymi ludźmi. Osoby cierpiące na zaburzenie osobowości typu borderline mają trudności z dostosowaniem się do innych ludzi, co często przyczynia się do powstania problemów w życiu zawodowym oraz prywatnym. Główną cechą, która charakteryzuje borderline, jest niestabilność emocjonalna. Takie osoby często działają pod wpływem impulsu oraz szybko popadają w złość. Ponadto, posiada skłonność do autoagresji i często odczuwa pustkę, a także szybko nawiązuje bliskie relacje z innymi ludźmi.
Jak sprawdzić, czy mam borderline?
Jeżeli wydaje Ci się, że możesz mieć borderline, możesz to łatwo sprawdzić. Wystarczy, że wykonasz borderline test. Dokonaj odpowiedzi na następujące pytania:
- Czy zdarza Ci się popaść w autoagresję?
- Czy często odczuwasz pustkę?
- Czy szybko stajesz się zły?
- Czy miałeś kiedyś skłonności samobójcze?
- Czy Twoje związki są burzliwe?
Jeżeli przynajmniej trzy pytania mają odpowiedź twierdzącą, polecamy skonsultować się z psychologiem bądź psychiatrą, zwłaszcza jeżeli ktoś z rodziny miał zaburzenia osobowości typu borderline.
Co to są zaburzenia obsesyjne-kompulsywne (OCD)?
Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD) są inaczej nazywane nerwicą natręctw. Przejawiają się w postaci częstych i obsesyjnych myśli bądź wyobrażeń oraz przymusowych czynności. Natręctwa zwane obsesjami są postrzegane jako niepokojące i stanowiące przeszkodę w normalnym i prawidłowym funkcjonowaniu. Obsesje wiążą się zazwyczaj z przymusowymi czynnościami. Może to się przejawiać na przykład w częstym myciu rąk.