Coco Chanel, Vivienne Westwood, Karl Lagerferd – tych nazwisk nie trzeba przedstawiać żadnemu pasjonatowi mody, który wiąże swoją przyszłość z projektowaniem ubrań. Choć droga do światowej sławy nie jest łatwa, a kreatywność to jedna z wielu cech wyróżniających dobrych projektantów, warto podążać za swoją pasją i osiągać wyznaczone cele. Jak odnaleźć się w świecie mody i rozpocząć karierę w branży fashion?

Wybierz ścieżkę edukacji

Wiele osób wciąż żyje w przekonaniu, że projektanci nie muszą uczyć się swojego zawodu, a umiejętność tworzenia ubrań „przyszła im naturalnie”. Nic bardziej mylnego! Światowej sławy projektanci to najczęściej osoby, które już od najmłodszych lat pielęgnowały swoją pasję, ucząc się u boku najlepszych specjalistów.

Alexander McQueen już w dzieciństwie marzył o karierze w branży fashion, a jego pierwsze projekty nosiły siostry. Pasja do zawodu była tak silna, że McQueen postanowił zrezygnować z tradycyjnej ścieżki edukacji na rzecz specjalistycznego kursu krawieckiego w cieszącym się renomą londyńskim zakładzie. Determinacja młodego Alexandra sprawiła, że niezbędną wiedzę posiadł w rok!

Właśnie dlatego warto przemyśleć swoją karierę i już od początku wybierać szkoły, wyróżniające się wykwalifikowaną kadrą. Młodzi adepci mają do wyboru: szkoły zawodowe, technika odzieżowe, placówki policealne, a także różnorodne kursy i warsztaty. Co więcej, osoby aspirujące do zawodu projektanta mogą podjąć również naukę w jednej ze szkół wyższych nad Wisłą m.in. na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie lub postawić na zagraniczne uczelnie, takie jak chociażby London College of Fashion czy Royal Academy of Fine Arts.

Udoskonalaj swoje umiejętności

Edukacja i wsparcie mentorów są kluczowe, ale osiągnięcie sukcesu wymaga również samodzielnego doskonalenia swoich umiejętności. Aby tworzyć dobre projekty, warto skupić się przede wszystkim na rysunku (chodzi głównie o szkic i cieniowanie), a także tworzeniu wykrojów i szyciu (pomocne może okazać się fachowe czasopiśmiennictwo – np. kultowy już magazyn „Burda”). Jednak nie wszystkie ikony mody skupiają się na każdej z tych umiejętności – projektanci niejednokrotnie tworzą projekty „na papierze”, a całość odtwarzają krawcy i krawcowe.

W gronie projektantów, którzy nie zostali obdarzeni rysowniczym talentem, znajduje się między innymi Miuccia Prada – Włoszka wielokrotnie przyznawała w wywiadach, że nie rysuje, ani nie upina materiałów tak, jak to mają w zwyczaju koledzy i koleżanki po fachu.

Należy jednak podkreślić, że moda kocha wszechstronnie uzdolnione osoby, dlatego warto szlifować swój warsztat i nabyć umiejętności w każdej z wymienionych dziedzin. Samodzielność projektanta jest zawsze doceniana, a projekty szkicowane i szyte przez jedną osobę są znacznie bardziej spójne z wizją i myślą przewodnią projektanta.

Szukaj pracy w branży fashion

Mimo że znalezienie pracy może na początku wydawać się bardzo trudne, nie warto się poddawać. Osoby aspirujące do zawodu projektanta muszą jednak przygotować się na konieczność zdobywania doświadczenia m.in. na stanowiskach asystenckich, które umożliwią im podjęcie wymarzonej pracy na stanowisku projektanta, starszego projektanta lub głównego projektanta zarządzającego strategią oraz pracą całego zespołu. Projektantów zatrudniają nad Wisłą m.in. producenci odzieży (tacy jak https://www.lppsa.com/kariera), a także znane jedynie na rynku lokalnym mniejsze przedsiębiorstwa. Po zdobyciu doświadczenia, warto również pomyśleć nad zbudowaniem własnej marki i ugruntowaniem jej pozycji nie tylko na polskim, ale również światowym rynku modowym.

Projektant Óscar Arístides Renta Fiallo, znany szerzej jako Oscar de la Renta, swoją karierę rozpoczynał, wykonując szkice dla wybranych domów mody – to zajęcie było jego przepustką do sukcesu. W latach 60. pracował w roli asystenta u boku Antonia del Castillo, aby kilka lat później stworzyć własną markę rozpoznawalną na całym świecie.

Praca w branży fashion to jednak nie tylko własna wizja i projekty wpisujące się w osobistą estetykę – należy przygotować się na pewne narzucone wzorce i normy, stworzone na podstawie zapotrzebowania na rynku i gustu konsumentów.

***

Jak widać, ścieżka zawodowa projektanta mody jest pełna wyzwań. Bez problemu jednak odnajdą się na niej osoby wyróżniające się pasją oraz determinacją, chcące systematycznie szlifować swój warsztat i poszukiwać coraz to nowszych inspiracji.

[Głosów: 1 Średnia: 5]
Poprzedni artykułCera trudna w pielęgnacji – jak o nią zadbać?
Następny artykułCiasta z kremem– nowe pomysły na pyszne wypieki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj