Cera trudna w pielęgnacji to taka, która sprawia wiele problemów w przypadku prób poprawy jej stanu. Charakteryzuje się skłonnością do podrażnień i nadmiernego reagowania na różne czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne. Zdaniem dermatologów, w przypadku takiej cery trudno też wykryć potencjalne źródła problemów. Podejście do pielęgnacji uciążliwej skóry powinno być zatem bardzo indywidualne.

Wrażliwość cery

Objawy wrażliwości skóry mogą być różne. Niektóre widoczne są gołym okiem, podczas gdy inne jedynie odczuwalne. Do wizualnych oznak wrażliwości cery należy zaczerwienienie, suchość, obrzęk czy łuszczenie się. Te odczuwane przez właścicielkę skóry to z kolei pieczenie, swędzenie, kłucie, mrowienie czy uczucie nadmiernego ściągnięcia. U niektórych czynniki te są mniej lub bardziej dotkliwe, co wynika z ilości receptorów przesyłających do mózgu dane o istniejącym stanie zapalnym. Poziom nasilenia objawów powiązany jest także ze źródłem wrażliwości. Bardzo dotkliwe są symptomy towarzyszące chorobom skóry. Trudności w pielęgnacji cery mogą być uwarunkowane genetycznie, jednak często wynikają z konkretnych schorzeń. Szczególnie narażona na ich rozwój jest cera naczynkowa.

Rozpoznanie cery naczynkowej

Cera naczynkowa objawia się charakterystycznym rumieniem, czerwonymi plamkami na skórze oraz pajączkami w okolicach nosa. Skóra bardzo szybko reaguje na czynniki zewnętrzne i jest bardzo cienka. Szczególną wrażliwość wykazuje na zmiany temperatury i pogody, mróz, wiatr, wilgotność czy słońce. Swoją obecność naczynka szybko potwierdzają po wejściu z zewnątrz do ogrzewanego pomieszczenia. Z tego względu cera naczynkowa najtrudniejsza w pielęgnacji jest zimą. Rumień powstaje przede wszystkim na skutek wzmożonej produkcji estrogenów, które rozluźniają naczynia krwionośne. Ich naturalne rozszerzenie może nastąpić także pod wpływem emocji. W przypadku rozluźnienia naczynka nie obkurczają się, przez co rumień pozostaje widoczny. Cera naczynkowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji nie tylko ze względu na estetykę, ale również ryzyko rozwoju trądziku różowatego.

Pielęgnacja cery naczynkowej

Cera naczynkowa wymaga stosowania odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Wybrane preparaty powinny poprawiać mikrokrążenie skóry, a także zmniejszać widoczny obrzęk, czy zaczerwienienie. Najlepsze kosmetyki do cery naczynkowej nie zawierają parabenów, które mogłyby ją dodatkowo podrażniać i wywoływać pieczenie. Skórze koniecznie potrzebna jest także ochrona przed promieniowaniem UV. Przez cały rok należy stosować lekki krem do skóry naczynkowej, a zimą i latem dodatkowo wzbogacony filtrem SPF. W wietrzne i mroźne dni sprawdzi się natomiast bardziej tłusty preparat, który zapewni barierę przed czynnikami pogodowymi. Podczas pielęgnacji kluczowe jest też łagodzenie podrażnień. W tym celu dobrze sprawdzi się żel do cery naczynkowej o działaniu nawilżającym, kojącym i uspokajającym.

Błędy w pielęgnacji trudnej cery

Skórze trudnej w pielęgnacji można bardzo łatwo zaszkodzić. Niektórych działań należy więc w jej przypadku unikać. Dotyczy to zwłaszcza mechanicznego pocierania i tarcia, np. podczas osuszania skóry. W ten sposób można niechcący usunąć cienką warstwę lipidów ochronnych. Nie zaleca się stosowania zbyt silnych kosmetyków, skomponowanych z mocno aktywnych składników. Nie warto używać wielu kremów jednocześnie. Nawet jeżeli po nałożeniu jednego preparatu skóra pozostaje podrażniona i sucha, lepiej unikać tworzenia mieszanek produktów o działaniu trudnym do przewidzenia. Kosmetyków nie powinno się też zbyt często zmieniać. Działanie konkretnego preparatu może wymagać czasu i przyzwyczajenia do niego skóry. Z nowymi kosmetykami nie wolno eksperymentować zwłaszcza w trakcie rozwoju stanu zapalnego. Skóra jest wówczas podrażniona, co może niepotrzebnie nasilić problem. Wybierane kosmetyki powinny być przede wszystkim sprawdzone i skuteczne. Tanie leki i preparaty dedykowane cerze trudnej w pielęgnacji posiada w swojej ofercie apteka online https://www.lek24.pl/cera-naczynkowa.html.

[Głosów: 0 Średnia: 0]
Poprzedni artykułDlaczego wybieramy projekty małych domów parterowych? Nowoczesny bungalow – tajemnica sukcesu.
Następny artykułJak zostać projektantem mody?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj