Zapotrzebowanie na psychoterapię w dzisiejszych czasach jest ogromne. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest rosnącą świadomością społeczeństwa na temat konieczności dbania również o tą sferę naszego jestestwa.
Tempo życia i stres, którego tak często doświadczamy, to jedne z głównych ogniw zapalnych rozmaitych zaburzeń emocjonalnych oraz problemów natury psychicznej. Jak sobie z nimi radzić? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.
Co kryje się pod pojęciem psychoterapii?
Psychoterapia jest sposobem leczenia zaburzeń i problemów związanych z naszym zdrowiem psychicznym, która polega na regularnych sesjach terapeutycznych w których uczestniczy pacjent wraz z terapeutą.
Jednym z głównych celów terapii jest pomoc w zrozumieniu myśli, uczuć, zachowań przez pacjenta oraz nauczenie go skutecznych strategii radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych, tym samym wpływając na poprawę jakości jego życia.
Jakie są najbardziej popularne nurty w psychoterapii?
W psychoterapii istnieje wiele nurtów lub podejść, które są stosowane przez terapeutów. Do najbardziej popularnych należą obecnie:
- Nurt poznawczy-behawioralny (CBT), będący jednym z najczęściej stosowanych w terapii i koncentrujący się na zmianie negatywnych myśli, przekonań oraz wzorców zachowań.
- Nurt psychodynamiczny, czyli podejście, które skupia się na zrozumieniu nieświadomych procesów, wpływających na myśli i zachowania pacjenta.
- Nurt poznawczy, skupiający się na badaniu myśli i przekonań pacjenta, a także ich wpływie na problemy emocjonalne.
- Nurt behawioralny, badający zachowania pacjenta i ich wpływ problemy emocjonalne.
Najważniejszym jest dopasowanie właściwego nurtu psychoterapii do problemu z którym zgłasza się pacjent, w czym zawsze pomogą renomowane placówki świadczące usługi z zakresu zdrowia psychicznego jak np. solutio-psychoterapia.pl, zatrudniające tylko wykwalifikowanych, certyfikowanych i doświadczonych terapeutów.
Czy warto skorzystać z pomocy psychoterapuety?
Jeśli borykamy się problemami emocjonalnymi lub mamy trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu właściwych relacji interpersonalnych, zdecydowanie powinniśmy rozważyć wizytę u psychologa, który pomoże zdefiniować nasz problem i skieruje na dalsze leczenie.
Jak potwierdzają wszelkie badania, psychoterapia jest najskuteczniejszym i najpopularniejszym sposobem leczenia rozmaitych zaburzeń psychicznych, jak na przykład depresja, lęki, zaburzenia osobowości, zaburzenia odżywiania, traumy oraz uzależnienia.