Projektowanie kuchni nie jest prostą sprawą, zwłaszcza gdy mowa o funkcjonalnej i zarazem estetycznej przestrzeni dla dużej rodziny. Urządzanie tego pomieszczenia wymaga głębszej analizy, zarówno jeżeli chodzi o ergonomię, jak i stronę wizualną konceptu. Trzeba dokładnie rozplanować układ mebli, odpowiednio dopasować powierzchnię i wysokość blatów, wybrać właściwy rodzaj sprzętów, a także zadbać o optymalne oświetlenie. Istnieją jednak metody, które pozwalają w sposób niezwykle sprawny i racjonalny przejść przez cały ten proces. Tym samym, każdy jest w stanie krok po kroku stworzyć, a następnie zrealizować własną, unikalną wizję.
Duża rodzina, duże potrzeby
W kuchni, mającej służyć rodzinie wielodzietnej, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiały, z jakich zostaną wykonane meble. Szczególne znaczenie ma odporność na zniszczenia i łatwość czyszczenia. Dlatego planując otoczenie przyjazne dzieciom, warto postawić na solidne, wytrzymałe, najlepiej gładkie, laminowane fronty i drewniane, jednorodne blaty. Sprawdzą się także nowoczesne rozwiązania np. szuflady z tzw. cichym domykiem albo podział kuchni na strefy. Nie ma wówczas obawy, że po wspólnym posiłku, kuchnia będzie przypominać prawdziwe pole bitwy. Wyraźnie zaznaczone miejsce do krojenia i przygotowywania posiłków, osobna jadalnia bądź wyspa i starannie zorganizowana reszta pomieszczenia to doskonała remedium na niepotrzebny chaos.
Im więcej domowników, tym bardziej złożony projekt kuchni. Podczas projektowania liczy się nie tylko cierpliwość, ale również fantazja. Na końcowy efekt składa się szereg drobnych elementów. Niektóre sklepy oferują narzędzia online, które pomagają skutecznie zaplanować m.in. kuchnię marzeń. Można wykonać w nich wszelkie pomiary oraz sprawdzić konfiguracje frontów z rozmaitymi uchwytami, przetestować warianty ustawienia mebli i ostatecznie zwizualizować swoje dzieło. Dodatkowo klient ma okazję skonsultować się z profesjonalnym projektantem przez internet lub stacjonarnie i złożyć zamówienie kuchni z dostawą do domu (także w opcji z montażem). Wcześniej natomiast, może zainspirować się zdjęciami przykładowych realizacji kuchennych.
Idealny projekt kuchni? Praktyczny!
Kuchnia dla dużej rodziny nie musi od razu oznaczać ogromnego metrażu – kluczem tutaj jest pomysłowość. Często, nawet na małej przestrzeni, powstają znakomite koncepcje, dalekie od nudy i monotonii. Czasem wystarczy nadać nową, świeżą rolę, tradycyjnym i oczywistym formom. Od masywnego stołu z krzesłami lepsze będzie na przykład optycznie lżejsze przedłużenie blatu roboczego z hokerami, a w miejscu standardowych szafek – praktyczne kosze cargo. Coraz częściej spotyka się też kuchnie otwarte na salon. W ten sposób można zyskać kilka porządnych metrów powierzchni. Przy odrobinie chęci, najmniejsza kuchnia na świecie, stanie się inteligentnym centrum zarządzania.
Kuchnia, oprócz wielu funkcji, jakie pełni, powinna być również bezpieczna, komfortowa, ale i klimatyczna. Olbrzymi wpływ na to ma rozmieszczenie i moc źródeł światła. Główna lampa, czy też żyrandol i oświetlenie podszafkowe muszą ze sobą współgrać. Oferta lamp jest szeroka, dlatego z łatwością można znaleźć stylowe produkty w rozsądnych cenach.
Ponadto warto pamiętać, że duża rodzina, to ryzyko dużego bałaganu. W tym wypadku niezawodny okazać się może ponadczasowy minimalizm w aranżacji i dodatkach. W ten sposób wprowadzić można więcej ładu do wnętrza. Na topie nadal jest styl industrialny, jak i loftowy (w tak oszczędnej przestrzeni łatwiej będzie sprzątać i zachować porządek). Niemniej jednak przemyślany projekt kuchni stanowi niepodważalny fundament sukcesu. Jeżeli zabraknie miejsca w szafkach, automatycznie wzrasta ryzyko bałaganu.
Cenne wskazówki podczas projektowania kuchni
Projektowanie kuchni może okazać się łatwiejsze po zastosowaniu cennych wskazówek i trików.
- Aby skutecznie segregować żywność, chemię, naczynia czy ścierki, nie wystarczy kilka dostępnych szuflad. Pomocna tu może okazać się wysoka zabudowa, która pozwala na lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni.
- Obszerna gama zaawansowanych technicznie mechanizmów umożliwia stworzenie przyjemnego wnętrza, na miarę potrzeb licznej rodziny.
- Sprawne korzystanie z kuchni zapewnią wydzielone stanowiska pracy.
- Korzystanie z kuchni ułatwią także szafki uchylne do góry – pozwalają na wygodny dostęp do zawartości, ponieważ odsłaniają szafki na całej szerokości.
- Tak samo przydatne będą systemy uproszczonego segregowania i przechowywania odpadów.
W zależności od układu mebli można wprowadzić konkretne elementy wyposażenia, zwiększające funkcjonalność wnętrza. W kuchni o kształcie L można zastosować np. półki obrotowe, systemy typu magic corner, półki narożne, czy specjalne profilowane szuflady. Z kolei w kuchni typu U warto wprowadzić zasadę, w myśl której krótsza ze ścian pozbawiona jest górnej zabudowy. Jeśli znajduje się na niej okno, to warto wykorzystać to miejsce pod zlew.
Kuchnia w kształcie litery G świetnie sprawdzi się w przypadku dużych rodzin – oferuje bowiem sporą ilość dodatkowego miejsca. Dwa najkrótsze boki w tym wypadku tworzą półwysep kuchenny. Może być on wykorzystany jako dodatkowa przestrzeń do przygotowywania posiłków lub ich spożywania. Półwysep stanowi idealną przegrodę od salonowej części wnętrza.
Najnowsze trendy to minimalizm i prostota. Oznacza to, że warto zadbać, aby wyposażenie kuchni pozostawało w większości ukryte. Posiadając w pomieszczeniu wyspę, można zamieścić w niej niewidoczny, zamykany zlew i baterię ze składaną wylewką. Jest to praktyczne i zarazem stylowe rozwiązanie. Wprowadzenie tych zasad sprawi, że kuchnia będzie piękna, ergonomiczna, a dodatkowo pomieści wszystkie niezbędne rzeczy.