Odpowiednio zbilansowana dieta może być podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia. Wiedząc co tym i poszukując dla siebie najlepszej kulinarnej alternatywy, komponujemy menu w oparciu o różne, niekiedy bardzo egzotyczne składniki. Tymczasem na rynku rodzimym są dostępne produkty, które powinny nam w zupełności wystarczyć. Nie brakuje tu bogatej w witaminę C aronii, będących cennym źródłem magnezu, cynku, wapnia oraz kwasu foliowego orzechów włoskich, a także zawierającego wartościowe lignany siemienia lnianego. Wszystkie te składniki określa się mianem superfoods, czyli super żywności. Na bohatera tego wpisu wybraliśmy jednak tylko jeden z powyższym, a mianowicie siemię lniane.

O siemieniu lnianym słyszał chyba każdy, jednak w codziennej diecie stosuje je niewiele osób. Czasem wynika to braku świadomości, jak bardzo cenny jest to składnik, kiedy indziej z braku wiedzy, w jaki sposób te drobne ziarenka można wykorzystać w kuchni. Postanowiliśmy więc przybliżyć naszym czytelnikom kilka istotnych informacji na jego temat.

Czym jest siemię lniane?

Siemię lniane to nic innego jak nasiona lnu. Są nieduże i mają brązową albo delikatnie złotą barwę. Powszechnie są uważane za produkt zielarski. Mogą być również wykorzystywane jako środek kosmetyczny przeznaczony do pielęgnacji włosów oraz cery. O korzystnym wpływie siemienia na ludzki organizm wiedziano już w starożytności. Roślinę tę uprawiano ponad 3 tys. lat p.n.e. między innymi w starożytnym Egipcie, Babilonie oraz w Chinach.

Obecnie w sprzedaży dostępne jest siemię lniane w postaci całych ziarenek albo w postaci zmielonej. Jedną i drugą formę znajdziemy w sklepie SklepAgnex. Najczęściej uda się nam kupić siemię brązowe, które jest popularniejsze od złocistego. Istnieją źródła, które podają, że to drugie ze względu na swoją bogatszą zawartość znalazło zastosowanie w diecie dr Budwig. Polega ona na dostarczaniu organizmowi produktów bogatych w błonnik, antyoksydanty, węglowodany złożone oraz kwasy omega-3. Inne źródła wskazują jednak, że pomiędzy odmianą brązową i złocistą nie ma zasadniczych różnic w składzie.

Z nasion lnu pozyskuje się też olej lniany, który również może być ważnym składnikiem podczas komponowaniu naszego codziennego menu.

Dlatego siemię lniane jest takie ważne?

W drobnych ziarenkach lnu znajduje się wiele cennych dla ludzkiego organizmu składników. Przede wszystkim są one bogate w błonnik. Znajdziemy w nich obie frakcje błonnika to znaczy rozpuszczalny i nierozpuszczalny w wodzie. Włączając siemię do codziennej diety – ze względu na zawartość tego pierwszego – należy pić dużą ilość wody. Dzięki temu frakcja rozpuszczalna zostanie uwolniona i zacznie działać na organizm. Można też zdecydować się na mielenie siemienia i spożywanie go w takiej  formie, często jako dodatek do różnych potraw.

Siemię lniane jest jednym z najbogatszych źródeł kwasów omega-3 wśród produktów roślinnych. Nie brakuje w nim kwasu alfa-linolenowego (ALA), którego w naszej diecie jest zdecydowanie za mało. Len dostarcza też wysokiej jakości białka, a także takich minerałów jak fosfor, magnez, wapń, żelazo, mangan i cynk.

Obecność powyższych składników, a także stosunek kwasów omega-3 do omega-6 w nasionach lnu sprawiły, że dziś uważa się je za super żywność. Możemy je spożywać na wiele różnych sposobów. Sprawdzą się jako dodatek do owsianki albo jogurtu, a także składnik do wypieków takich jak chleb, bułki albo ciastka. Można je również stosować do zagęszczania sosów i zup, do sałatek, deserów i jako panierkę. Możliwości jest naprawdę wiele, a siemię lniane jest warte naszej uwagi w kuchni.

[Głosów: 0 Średnia: 0]
Poprzedni artykułMasz wrażliwą skórę? Zobacz, jak dbać o jej bezpieczeństwo!
Następny artykułTop 5 najlepszych perfum dla chłopaka!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj