Chrom jest znany przede wszystkim ze swojego udziału w odchudzaniu. Należy jednak pamiętać, że pełni on jeszcze szereg innych ról w organizmie. Groźne są także sytuacje, gdy utrzymuje się on na nieodpowiednim poziomie. Zobacz, po co jest potrzebny chrom.

Czym jest chrom?

Chrom jest pierwiastkiem zaliczanym do grupy metali. W naturze występuje on w różnych formach. Różnicą między nimi jest stopień utlenienia. Dla człowieka najważniejszy jest chrom (III).

Chrom nie może być wyprodukowany przez organizm człowieka. Dlatego powinien być dostarczany z zewnątrz. Jego wchłanianie odbywa się w przewodzie pokarmowym. Warto jednak pamiętać, że pewne substancje ułatwiają, a inne utrudniają ten proces. W pierwszym przypadku są to: witamina C, witamina B i glicyny. W drugim: rośliny strączkowe, zboża, żelazo, cukry proste.

Rola chromu w organizmie

Chrom znajduje się w wielu enzymach, które biorą udział w ważnych procesach życiowych. Bez niego nie mogą one zachodzić, co wpływa na pracę wszystkich układów w ciele. Jedną z ważniejszych reakcji przebiegających z udziałem chromu jest metabolizm glukozy. Dodatkowo pierwiastek ten reguluje czynność trzustki. Tym samym pełni ważną rolę w regulowaniu poziomu cukru we krwi.

Inne zadania chromu to:

  • udział w syntezie kwasów tłuszczowych,
  • ochrona naczyń krwionośnych przed miażdżycą,
  • ochrona komórek przed wolnymi rodnikami.

Warto pamiętać, że chrom może wspierać procesy odchudzania. Dzieje się to dzięki wpływowi na metabolizm węglowodanów i tłuszczów. Suplementacja chromu powinna być połączona z dietą i aktywnością fizyczną.

Dzienne zapotrzebowanie na chrom

Dzienne zapotrzebowanie na chrom w przypadku osoby dorosłej wynosi:

  • 25 mikrogramów w przypadku kobiet,
  • 35 mikrogramów w przypadku mężczyzn.

Poziom chromu w organizmie można sprawdzić przy pomocy badań laboratoryjnych krwi. Testy są wykonywane w każdym laboratorium medycznym. Są one zalecane głównie tym osobom, u których występują objawy wskazujące na nieprawidłowy poziom chromu – nadmiar lub niedobór.

Nadmiar i niedobór chromu

Niedobór chromu powoduje następujące objawy:

  • wzrost poziomu glukozy we krwi,
  • nieprzyjemne pieczenie i mrowienie w kończynach,
  • nietolerancja glukozy,
  • wzrost apetytu,
  • ogólne zmęczenie,
  • wzmożone pragnienie.

Na niedobór chromu są narażone osoby, które odżywiają się nieprawidłowo lub cierpią na zaburzenia wchłaniania. Warto też pamiętać, że niekorzystny jest nadmiar tego pierwiastka. W dużych ilościach działa on toksycznie. Objawy, które powinny zwrócić uwagę to stany zapalne skóry i błon śluzowych.

[Głosów: 0 Średnia: 0]
Poprzedni artykułTort weselny – jak wybrać najlepszy? Na co zwrócić uwagę?
Następny artykułWygładzające maski do włosów – jak działają?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj