Optymalizacja kosztów eksploatacyjnych domu obejmuje przede wszystkim media. Minimalizujemy zużycie gazu, wody oraz prądu, aby w portfelu zostało nam więcej pieniędzy. Warto jednak pamiętać, że to nie tylko kwestia ekonomiki, ale także ekologii. Z dbałością o środowisko wiąże się wymiana systemów centralnego ogrzewania na takie, które nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji. Należą do nich bez wątpienia kominki elektryczne.

Kominek elektryczny

Warto wspomnieć, że kominek elektryczny jest urządzeniem nie tylko ozdobnym. Pełni podobne funkcje jak tradycyjne kominki, zasilane paliwami stałymi. Może służyć do ogrzania pomieszczenia, wspomagając klasyczne systemy c.o. Jego niewątpliwą zaletą jest prostota montażu. Kominki elektryczne nie wymagają przewodów wentylacyjnych oraz kominowych, co minimalizuje koszty inwestycji, a także umożliwia instalację urządzenia w każdym niemal wnętrzu.

Kominek elektryczny podłączany jest bezpośrednio do sieci elektrycznej. Wystarczy zwykłe gniazdko, zlokalizowane blisko urządzenia. Co istotne, na rynku dostępne są kominki różnorodne pod względem estetycznym, dzięki czemu z łatwością można je dopasować do indywidualnej aranżacji wnętrza, w jakim mają się znaleźć.

Rodzaje kominków elektrycznych

Wspomniana wcześniej różnorodność kominków elektrycznych przejawia się także w sposobie prezentacji efektu świetlnego. Może to być klasyczna imitacja płomienia lub też nowoczesna iluminacja, której towarzyszą efekty dźwiękowe. Współczesne kominki, w których zakupie pomocne będą kredyty pozabankowe, to zaawansowane technologicznie urządzenia. Umożliwiają emitowanie odgłosów przypominających trzask spalanego drewna.

Oprócz estetyki należy zwrócić uwagę na właściwości grzewcze. Moc kominka powinna być dopasowana do wielkości pomieszczenia, w którym urządzenie ma być zamontowane. Wpływa to nie tylko na efektywność termiczną, ale także na zużycie prądu. W sprzedaży spotkacie najczęściej urządzenia o mocy od 1 do 2 kW, dostępne w wersjach halogenowych oraz LED. Czym różnią się oba te modele?

Koszty eksploatacji kominka elektrycznego

Zużycie prądu przez kominek elektryczny jest zależne nie tylko od samej mocy, ale także od technologii, w jakiej został wykonany. Zacznijmy od halogenu, który jest rozwiązaniem relatywnie tanim w zakupie, ale jednocześnie dość drogim w eksploatacji – szacuje się, że kominek halogenowy może zużywać nawet 400 W prądu. Alternatywą jest kominek LED, wyróżniający się niskim poborem energii elektrycznej. Urządzenia te, których zakup pomogą sfinansować kredyty pozabankowe, potrzebują jedynie 30 W prądu, czyli kilkakrotnie mniej, niż opisane wcześniej halogeny.

Precyzyjne wyliczenia znajdziecie w opisie technologicznym dostarczanym do każdego urządzenia przez producenta, w którym zawarto koszt 1 godziny pracy kominka. To najlepsze źródło wiedzy, pozwalające podjąć decyzję, jakie urządzenie będzie rozwiązaniem optymalnym zarówno pod względem termicznym, jak i ekonomicznym.

[Głosów: 0 Średnia: 0]
Poprzedni artykułModa dla puszystych Pań. Stylizacje które ukryją mankamenty Twojej sywletki
Następny artykułZadbaj o siebie! Czyli zrób coś dla siebie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj