Pierwotnie indeks glikemiczny (IG) miał być wskaźnikiem pomocnym osobom chorującym na cukrzycę. Klasyfikowanie żywności pod kątem IG miało ułatwić im monitorowanie poziomu cukru we krwi i tym samym zapobieganie hiperglikemii. Z czasem kolejne badania pokazały, że nie tylko cukrzycy mogą korzystać z zalet diety opartej o niski indeks glikemiczny. Jest to uniwersalny model żywieniowy, przydatny w profilaktyce i leczeniu wielu chorób czy dolegliwości oraz w kontroli masy ciała.

Na czym polega dieta z niskim indeksem glikemicznym?

Indeks glikemiczny jest miernikiem używanym do oznaczania w jakim stopniu wzrasta poziom cukru we krwi po spożyciu określonego produktu zawierającego węglowodany w porównaniu do spożycia czystej glukozy. Na tej podstawie klasyfikuje się produkty spożywcze, w zależności od wpływu na poziom cukru w przeciągu 120-180 minut od posiłku. Wyodrębnia się trzy grupy produktów, a więc:

  • Produkty o niskim indeksie glikemicznym (IG<50) – są to np. kapusta (biała, czerwona, pekińska), agrest, chleb żytni, grejpfrut, gruszka, jabłko, gorzka czekolada o wysokiej zawartości kakao, ogórek zielony, pieczarki, pomarańcze, mandarynki, orzechy, rzodkiewka, marchew.
  • Produkty o średnim indeksie glikemicznym (IG: 50-70) – do tej kategorii zaliczają się m.in.: ananas, makaron, buraki ćwikłowe, ryż, winogrona, gotowane ziemniaki, rodzynki, batat, musli, płatki owsiane, kasza gryczana.
  • Produkty o wysokim indeksie glikemicznym (IG>70) – są to np.: kasza jaglana, większość słodyczy, arbuz, pieczywo białe, płatki kukurydziane, frytki, dynia, daktyle, chipsy, arbuz, piwo.

Dieta z niskim IG – dla kogo jest przeznaczona?

W zasadzie, każdy kto chce kontrolować poziom cukru we krwi i dbać o zdrowie może zdecydować się na dietę z niskim IG. Ten sposób odżywiania jest szczególnie polecany:

  • cukrzykom,
  • osobom z przypadkami cukrzycy w rodzinie lub z podwyższonym okresowo poziomem cukru,
  • osobom chorującym na insulinooporność,
  • osobom z chorobą Hashimoto,
  • osobom z nadwagą i otyłością.

Dieta z niskim indeksem glikemicznym – catering dietetyczny czy samodzielne układanie jadłospisu?

Komponowanie diety opartej przede wszystkim o produkty z niskim IG może być problematyczne i czasochłonne – zwłaszcza na początku drogi z tym stylem żywienia. Na indeks glikemiczny produktów wpływa bardzo wiele czynników, w tym m.in. obróbka cieplna, zawartość błonnika, obecność tłuszczu i kwasów organicznych, zawartość białka. Trudno o to zadbać – zwłaszcza, gdy zakupy i przygotowywanie posiłków musimy wpleść w długą listę innych obowiązków. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wybór cateringu dietetycznego, która zawiera w ofercie dietę z niskim indeksem glikemicznym, np. Light Catering. W ten sposób mamy pewność, że dieta nie powoduje skoków poziomu glukozy we krwi, jest zdrowa i dopasowana do naszego zapotrzebowania kalorycznego.

[Głosów: 0 Średnia: 0]
Poprzedni artykułPomysły na kreatywny prezent dla przedszkolaka
Następny artykułHantle, kettlebell, sztangi – niezbędne sprzęty w twojej domowej siłowni!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj