Mole to niewielkie, latające insekty, które dzielą się na dwa rodzaje – spożywcze i odzieżowe. Różnią się między sobą kolorem skrzydeł i ich kształtem. Do domów zwykle przedostają się wiosną lub latem przez okno. Można je również przynieść razem z zakupami ze sklepu lub mogą przenieść się z sąsiedniego mieszkania. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z tymi insektami.

Cykl życia mola

Mole zakładają gniazda, w których składają jaja. Szacuje się, że samica jest w stanie złożyć ich nawet 200. Najczęściej wybierają takie miejsca, w których trzyma się sypkie produkty spożywcze – w kaszach, płatkach, mące, cukrze, otrębach czy nawet kakao. Po kilkunastu dniach z jaj wykluwają się larwy. Ich dorastanie może trwać nawet kilka miesięcy. Jaja i kokony mogą występować również w zgięciach papierowych opakowań, pod przykryciami pojemników, a także w rogach szafek czy nawet na ścianie. Obecność moli możesz zaobserwować po pajęczynkach na produktach, dziurkach w pakowaniu czy zanieczyszczeniach. Jedynie pozbycie się gniazda gwarantuje usunięcie problemu z domu.

Czym odstraszyć mole?

Zacznij od wyrzucenia wszystkich produktów sypkich, najlepiej wraz z opakowaniami. Dokładnie wyczyść wszystkie szafki, a jeżeli masz możliwość odsunięcia mebli – również to zrób. Środki na mole kuchenne powinny być bezpieczne dla żywności i zdrowia człowieka. Możesz sięgnąć po naturalne rozwiązania – wykorzystaj cytrusy, lawendę, goździki, a szafki regularnie przemywaj octem. Jednym z rozwiązań mogą być specjalne pułapki, do których dorosłe osobniki się przykleją. Dzięki temu ograniczysz ich rozmnażanie.

Mole odzieżowe zajdziesz w swojej szafie, obiciach mebli, czy wykładzinie. Swoją obecność zaznaczają w postaci małych dziurek w materiałach. Towarzyszy im również charakterystyczny zapach przypominających stęchliznę. Pozbycie się moli z szafy jest nieco bardziej angażującym zadaniem. Opróżnij szafę, wszystkie ubrania wynieś na dwór i dokładnie wytrzep. Następnie wypierz je i wysusz na słońcu. Jeżeli problem pojawił się zimą, wystaw je na mróz, gdyż larwy moli umierają w niskich temperaturach. Szafę dokładnie wyczyść. Możesz użyć do tego octu lub szarego mydła. Do szafy włóż specjalne zawieszki, które skutecznie odstraszają insekty. Profesjonalne produkty, które znajdziesz tutaj: https://kolorowykoszyk.pl/, skutecznie chronią ubrania przez cały rok, eliminując nie tylko dorosłe osobniki, ale także larwy i jaja moli. By wzmocnić efekt, możesz powiesić również specjalną saszetkę zapachową z lawendą.

Zapobiegaj rozmnażaniu się moli

Warto zapobiegać występowaniu i rozmnażaniu tych insektów. Produkty sypkie po przyniesieniu ich ze sklepu do domu przesyp do szczelnych, zamykanych pojemników. Zaopatrz się w specjalne siatki na okna, które zapobiegną wlatywaniu różnego rodzaju owadów do wnętrza. Raz na jakiś czas wyciągnij wszystkie ubrania i wymyj szafę. Pamiętaj również o stosowaniu specjalnych chemicznych pułapek i preparatów zakupowych. Ubrania w szafie wieszaj luźno i pierz wedle zaleceń producenta.

[Głosów: 0 Średnia: 0]
Poprzedni artykułMarzysz o długich paznokciach? Wypróbuj te sposoby!
Następny artykułSkuteczne usuwanie zmarszczek i przebarwień – jakie zabiegi wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj