Psychoterapia online stawała się coraz popularniejsza przez ostatnie lata. Jej potencjał paradoksalnie uwolniła na dobre pandemia. Osoby poszukujące pomocy w kryzysie psychicznym mogą dzięki temu korzystać z nowych rozwiązań w tym zakresie. Polacy są ich twórcami, tak jak działającego od września startupu wellbee.

Psychoterapia online i jej rozwój nie dziwią, gdyż obecnie nawet 2 mln Polaków mogą cierpieć na depresję. Niestety, wielu z nich nic nie robi dla poprawy własnej kondycji psychicznej. Skutki tych zaniechań potrafią nie tylko psychicznie, lecz przede wszystkim życiowo zaboleć. Problemy nie znikną przecież od tak, jak za sprawą czarodziejskiej
różdżki. Będą tylko narastać. Uderzać jeszcze mocniej. Można próbować to przerwać, choć w wielu przypadkach podjęcie takiej próby jest niemożliwe. To sytuacje w których niezbędna okazuje się pomoc psychoterapeutki lub psychoterapeuty. Nie każdy chce jednak po ową pomoc sięgnąć.

Psychoterapia to nie powód do wstydu

Wiele osób w Polsce nadal obawia się stygmatyzacji wynikającej z zaburzeń lub chorób psychicznych na które cierpi. Dane z raportu Psychoterapia to nie powód do wstydu, opracowany przez wellbee, czyli polski startup zajmujący się psychoterapią online, dowodzą jednak, że z postrzeganiem tej formy pomocy w kryzysie psychicznym jest w Polsce coraz lepiej. Ci, którzy nigdy nie korzystali z psychoterapii, nadal najczęściej ją demonizują. Dla tych kilku procent naszych rodaków udawanie zerowych problemów ze zdrowiem psychicznym, uchodzi wręcz za punkt osobliwie rozumianego honoru.

Psychoterapia online to rozsądny wybór

Problemy psychiczne nie mogą być wciąż zamiatane pod dywan. Jedynie znając ich przyczyny oraz uwarunkowania, człowiek jest w stanie się od nich uwolnić. Tak pokrótce można opisać sedno i korzyści płynące z psychoterapii tak stacjonarnej, jak i przez internet.
WHO szacuje, że nawet do 15% społeczeństwa globalnie cierpi na problemy natury
psychologicznej oraz psychicznej. Wskutek pandemii odsetek ten może jeszcze się zwiększyć. W Polsce nadal zbyt mały odsetek osób będących w kryzysie psychicznym, sięga po fachową pomoc. Zdarza się też, że robi to wyłącznie jednorazowo. Wydaje się jednak, że istnieje coraz więcej oznak wskazujących, że jest szansa, że coś tutaj się zmieni. Wpływa na to coraz większa dostępność usług świadczonych przez specjalistów w zakresie zdrowia psychicznego, takich jak psychoterapia online.

Realna pomoc w kryzysie psychicznym

Kiedy czujesz, że rzeczywistość nas przytłacza, spada na nas jak sufit i przygniata swoim ciężarem, to znak, że potrzebujesz fachowej pomocy. Rozwód, trauma po śmierci bliskiej osoby, choroba, utrata pracy – to tylko kilka z setek życiowych sytuacji, które wytrącają z codziennego funkcjonowania, zostawiając po sobie otwartą ranę w psychice. Niezagojona rana potrafi zaś boleć najbardziej. Próby jej ukrycia przed światem, to krzywda, którą często wyrządzamy sobie sami. Psychoterapia online to wtedy nic innego jak pomocna dłoń. Można z niej skorzystać w cenie 139 zł za 1 sesję terapeutyczną przez internet (50 min.), za pośrednictwem platformy stworzonej przez startup wellbee: https://wellbee.pl/.

[Głosów: 2 Średnia: 5]
Poprzedni artykułNagrywanie wokalu, od czego zacząć?
Następny artykułJak przygotować się do jesieni na rowerze?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj