Zdrowie i piękno pod kontrolą VITAROSE witaminy i minerały dla kobiet

Jesień to wcale nie najgorsza pora na jazdę rowerem, szczególnie w czasie pandemii, gdy możliwości uprawiania sportów poza domem są mocno ograniczone. O ile pogoda nie pokrzyżuje Ci planów, rowerem z powodzeniem dojedziesz do pracy czy na zakupy, dając sobie nie tylko okazję do ucieczki od komunikacji miejskiej, ale i szansę na włączenie treningu w dni, w które nie masz zbyt wiele czasu na aktywność.

Są jednak pewne kwestie, o których warto pamiętać przygotowując się do jesienno-zimowego sezonu rowerowego. Jak jeździć bezpiecznie niezależnie od pogody i temperatury na zewnątrz?

Czy warto jeździć na rowerze jesienią i zimą?

Typowy sezon rowerowy zaczyna się wiosną, a kończy gdzieś w okolicach września-października, gdy pogoda na zewnątrz przestaje być idealna i mocno przewidywalna. Coraz częściej jednak rowerzystów w mieście widujemy także jesienią czy zimą, czego zasługę można przypisać częściowo brakowi śniegu i generalnie dobrej pogodzie, a częściowo większej świadomości tego w jaki sposób przygotować się do nieco trudniejszych warunków. Planując pozostawić swój rower w użytku po sezonie letnim warto pamiętać przede wszystkim trzy podstawowe zasady:

  1. Rower musi być do jesieni odpowiednio przygotowany. Światła, świeże smarowanie, dobre warunki do przechowywania – jeśli nie zadbasz o rower na co dzień, po zimie będzie wyglądał tragicznie.
  2. Nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania. Dopasowanie odzieży na jesień i zimę na rowerze to prawdziwe wyzwanie, ale bez odpowiedniej kurtki, spodni i butów możesz szybko przemarznąć, przemoknąć i nabawić się przeziębienia.
  3. Bezpieczeństwo to podstawa. Latem możemy pozwolić sobie na więcej swobody ale zimą, kiedy warunki pogodowe mogą mocno ograniczać pole widzenia kierowców, pieszych i rowerzystów, zachowanie zasad bezpieczeństwa jest kluczowe, jeśli chcesz wyjść z sezonu cało.

Poruszanie się na rowerze jesienią i zimą, szczególnie jeśli wykorzystasz go jako swój środek lokomocji, jest dobrym sposobem na wplecenie aktywności fizycznej do codziennego rytmu życia. Przez zamknięte w trakcie pandemii siłownie i kluby fitness oraz szybko zapadający zmrok, opcji do uprawiania sportów poza domem mamy naprawdę mało. Rower? Cóż, na pewno łatwiej wsiąść i pojechać do pobliskiego parku czy wzdłuż ścieżki rowerowej, niż wybrać się po zmroku na bieganie.

Pyszne dietetyczne Kremy NUTLOVE BEZ cukru i oleju palmowego

Jak przygotować się do jesiennych wypraw rowerowych?

Twoja rowerowa garderoba powinna być pierwszym elementem, który zostanie odpowiednio dostosowany na potrzeby jesienno-zimowych wypraw i przejażdżek. Pogoda już we wrześniu potrafi być coraz bardziej nieprzewidywalna i zdradliwa – pomimo słońca, na zewnątrz jest dość zimno a przy ciągu wiatru podczas jazdy naprawdę łatwo wychłodzić dłonie, stopy i głowę. Pamiętaj bezwzględnie o czapce (i kasku), chuście sportowej lub szaliku (choć chusta może posłużyć także jako nakrycie głowy oraz maseczka), rękawiczkach, skarpetach zasłaniających kostkę oraz, priorytetowo, o nieprzemakalnej i przeciwwiatrowej kurtce. Wiele wyborów będzie tu zależało oczywiście od pogody i warunków, w jakich jeździsz – jeśli na rowerze wybierasz się na co dzień do pracy, warto pomyśleć o zabraniu ubrań na zmianę w razie by deszcz miał przemoczyć Cię podczas jazdy.

Wybierając kurtkę rowerową na jesień pamiętaj – ciepła wcale nie znaczy dobra. Kurtki rowerowe powinny mieć przede wszystkim przedłużone plecy i kołnierz, osłaniając od wiatru nerki i kark. Dobrym wyborem są kurtki hardshellowe, które pozostawiają sporą swobodę ruchów, nie są grube i nieporęczne, a jednocześnie zabezpieczają przed wodą i wiatrem podczas jazdy. Zestaw ją z bielizną termiczną dla lepszej ochrony przed chłodem, a zimą pamiętaj także o spodniach przeciwdeszczowych lub ocieplanej bieliźnie.

Jak zabezpieczyć rower przed jesienią?

Jedną z zasad, o których wspominaliśmy wcześniej było odpowiednie przygotowanie roweru do jesieni, w tym zadbanie o jego konserwację i zabezpieczenie części przed korozją. To ważne, bo jeśli będziesz poruszać się na rowerze w śniegu lub deszczu i nie dosuszysz go po przejażdżce, na wiosnę zobaczysz jak wiele zniszczeń może poczynić woda i piach. W poradniku przygotowanym przez Bikester znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o tym jak smarować rower, jak przygotować opony, jak zadbać o hamulce i jakie oświetlenie rowerowe wybrać, by czuć się na drodze pewnie i bezpiecznie.

[Głosów: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here