Jesień to wcale nie najgorsza pora na jazdę rowerem, szczególnie w czasie pandemii, gdy możliwości uprawiania sportów poza domem są mocno ograniczone. O ile pogoda nie pokrzyżuje Ci planów, rowerem z powodzeniem dojedziesz do pracy czy na zakupy, dając sobie nie tylko okazję do ucieczki od komunikacji miejskiej, ale i szansę na włączenie treningu w dni, w które nie masz zbyt wiele czasu na aktywność.

Są jednak pewne kwestie, o których warto pamiętać przygotowując się do jesienno-zimowego sezonu rowerowego. Jak jeździć bezpiecznie niezależnie od pogody i temperatury na zewnątrz?

Czy warto jeździć na rowerze jesienią i zimą?

Typowy sezon rowerowy zaczyna się wiosną, a kończy gdzieś w okolicach września-października, gdy pogoda na zewnątrz przestaje być idealna i mocno przewidywalna. Coraz częściej jednak rowerzystów w mieście widujemy także jesienią czy zimą, czego zasługę można przypisać częściowo brakowi śniegu i generalnie dobrej pogodzie, a częściowo większej świadomości tego w jaki sposób przygotować się do nieco trudniejszych warunków. Planując pozostawić swój rower w użytku po sezonie letnim warto pamiętać przede wszystkim trzy podstawowe zasady:

  1. Rower musi być do jesieni odpowiednio przygotowany. Światła, świeże smarowanie, dobre warunki do przechowywania – jeśli nie zadbasz o rower na co dzień, po zimie będzie wyglądał tragicznie.
  2. Nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania. Dopasowanie odzieży na jesień i zimę na rowerze to prawdziwe wyzwanie, ale bez odpowiedniej kurtki, spodni i butów możesz szybko przemarznąć, przemoknąć i nabawić się przeziębienia.
  3. Bezpieczeństwo to podstawa. Latem możemy pozwolić sobie na więcej swobody ale zimą, kiedy warunki pogodowe mogą mocno ograniczać pole widzenia kierowców, pieszych i rowerzystów, zachowanie zasad bezpieczeństwa jest kluczowe, jeśli chcesz wyjść z sezonu cało.

Poruszanie się na rowerze jesienią i zimą, szczególnie jeśli wykorzystasz go jako swój środek lokomocji, jest dobrym sposobem na wplecenie aktywności fizycznej do codziennego rytmu życia. Przez zamknięte w trakcie pandemii siłownie i kluby fitness oraz szybko zapadający zmrok, opcji do uprawiania sportów poza domem mamy naprawdę mało. Rower? Cóż, na pewno łatwiej wsiąść i pojechać do pobliskiego parku czy wzdłuż ścieżki rowerowej, niż wybrać się po zmroku na bieganie.

Jak przygotować się do jesiennych wypraw rowerowych?

Twoja rowerowa garderoba powinna być pierwszym elementem, który zostanie odpowiednio dostosowany na potrzeby jesienno-zimowych wypraw i przejażdżek. Pogoda już we wrześniu potrafi być coraz bardziej nieprzewidywalna i zdradliwa – pomimo słońca, na zewnątrz jest dość zimno a przy ciągu wiatru podczas jazdy naprawdę łatwo wychłodzić dłonie, stopy i głowę. Pamiętaj bezwzględnie o czapce (i kasku), chuście sportowej lub szaliku (choć chusta może posłużyć także jako nakrycie głowy oraz maseczka), rękawiczkach, skarpetach zasłaniających kostkę oraz, priorytetowo, o nieprzemakalnej i przeciwwiatrowej kurtce. Wiele wyborów będzie tu zależało oczywiście od pogody i warunków, w jakich jeździsz – jeśli na rowerze wybierasz się na co dzień do pracy, warto pomyśleć o zabraniu ubrań na zmianę w razie by deszcz miał przemoczyć Cię podczas jazdy.

Wybierając kurtkę rowerową na jesień pamiętaj – ciepła wcale nie znaczy dobra. Kurtki rowerowe powinny mieć przede wszystkim przedłużone plecy i kołnierz, osłaniając od wiatru nerki i kark. Dobrym wyborem są kurtki hardshellowe, które pozostawiają sporą swobodę ruchów, nie są grube i nieporęczne, a jednocześnie zabezpieczają przed wodą i wiatrem podczas jazdy. Zestaw ją z bielizną termiczną dla lepszej ochrony przed chłodem, a zimą pamiętaj także o spodniach przeciwdeszczowych lub ocieplanej bieliźnie.

Jak zabezpieczyć rower przed jesienią?

Jedną z zasad, o których wspominaliśmy wcześniej było odpowiednie przygotowanie roweru do jesieni, w tym zadbanie o jego konserwację i zabezpieczenie części przed korozją. To ważne, bo jeśli będziesz poruszać się na rowerze w śniegu lub deszczu i nie dosuszysz go po przejażdżce, na wiosnę zobaczysz jak wiele zniszczeń może poczynić woda i piach. W poradniku przygotowanym przez Bikester znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o tym jak smarować rower, jak przygotować opony, jak zadbać o hamulce i jakie oświetlenie rowerowe wybrać, by czuć się na drodze pewnie i bezpiecznie.

[Głosów: 0 Średnia: 0]
Poprzedni artykułJak psychoterapia online pomaga w trudnych momentach?
Następny artykułBielizna termoaktywna na rower – co warto o niej wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj