Większość pacjentów po laserowej operacji oka wraca do pracy i normalnych zajęć w ciągu kilku dni. Nie oznacza to jednak, że należy wrócić natychmiast do starych przyzwyczajeń, zwłaszcza jeśli część z nich jest niekorzystna dla oczu. Jeżeli nie będziemy przestrzegać zaleceń lekarza i tuż po powrocie z kliniki zasiądziemy przed telewizorem, rekonwalescencja znacząco się przedłuży, a nieprzyjemne objawy będą się niepotrzebnie nasilać i trwać dłużej.

Zapytaliśmy dr Victora Derhartuniana w Kliniki Laserowej Korekcji Wzroku w Warszawie i Krakowie ile powinno minąć czasu pomiędzy zabiegiem laserowej korekcji wzroku, a rozpoczęciem oglądania telewizji.

Dlaczego przez 24 godziny po zabiegu nie powinno się korzystać z urządzeń elektronicznych?

Przez pierwszy dzień po zabiegu laserowej korekcji wady wzroku Twoje oczy będą bardziej wrażliwe na światło – nie tylko na w to pochodzenia ekranowego, ale także po prostu na światło dzienne. Nie tylko oglądanie telewizji czy zerkanie na ekran komputera albo smartfona, ale także czytanie książek czy gazet również mogą obciążać oczy w tym okresie.

W początkowej fazie rekonwalescencji mogą pojawić się objawy zespołu suchego oka, które mają charakter przejściowy i zazwyczaj mijają do 4 tygodni od operacji. 

Śluzówka oka jest bardziej podatna na wysychanie i podrażnienie, a z uwagi na proces gojenia się, nie możemy oka pocierać – nie będziemy więc w stanie mechanicznie ulżyć sobie w dolegliwościach takich jak pieczenie, swędzenie, uczucie ciała obcego w oku czy piasku pod powiekami. Im bardziej podrażnimy oko, wpatrując się w ekran, tym dolegliwości będą większe. 

Od tego jak zadbamy o nasze oczy w ciągu pierwszej doby po zabiegu zależy jak szybko wrócą do fizjologicznej równowagi. 

O czym należy pamiętać przez 24 godziny po operacji oczu?

  • Możesz wrócić do lekkiej aktywności, ale uważaj na wszystko, co może podrażnić oczy, np. jasne światło, kurz, klimatyzację.
  • Unikaj czynności, które mogą prowadzić do dostania się czegoś do oczu.
  • Unikaj pocierania oczu i używaj dostarczonych nawilżających, aby złagodzić swędzenie lub suchość.
  • Uważaj, aby podczas mycia mydło lub woda nie dostały się do oczu.
  • Następnego dnia po operacji możesz wznowić takie czynności, jak czytanie, oglądanie telewizji oraz korzystanie z komputera i smartfona, ale koniecznie używaj kropli, aby zapobiec wysychaniu oczu i rób sobie częste przerwy.

Po około 24 godzinach od operacji większość pacjentów może wrócić do pracy i normalnego rytmu dnia.

[Głosów: 1 Średnia: 5]
Poprzedni artykułZłote łańcuszki, czyli biżuteria, w którą warto inwestować
Następny artykułCo warto wiedzieć na temat odzieży przeciwdeszczowej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj