Zdrowe, ładne zęby i lśniący bielą uśmiech to marzenie wielu osób. Niestety można mieć genetycznie ciemniejszy odcień, kolejnym problemem są przebarwienia i osady na zębach. Najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodą wybielania zębów jest zabieg przeprowadzony przez dentystę, dopasowany do potrzeb i stanu uzębienia pacjenta.

Wybielanie zębów u dentysty

Wybielanie zębów u dentysty jest najbardziej efektywne, ale nie tylko to jest przesłanką do profesjonalnych zabiegów. Warto wiedzieć, że są pewne przeciwwskazania, a także procedury higieniczne oraz stomatologiczne, które takie wybielanie powinny poprzedzić W gabinecie dentystycznym zostanie przeprowadzony wywiad oraz dokładna diagnostyka stanu jamy ustnej i dopiero wtedy kwalifikuje się pacjenta i wybiera najlepszą metodę wybielania zębów. W niektórych sytuacjach konieczna może być np. higienizacja (skaling, piaskowanie), dzięki której zęby będą skutecznie i równomiernie wybielone. Profesjonalne zabiegi przeprowadza się w oparciu o różne metody, które dzieli sia na:

 • wybielanie gabinetowe
 • wybielanie nakładkowe (domowe).

Wybielanie gabinetowe

Najpopularniejsze metody wybielania zębów u dentysty wykorzystują specjalne preparaty oraz lampy. Stosuje się najczęściej:

 • System Beyond, dzięki któremu można uzyskać rozjaśnienie nawet o 8 odcieni. Stomatolog aplikuje profesjonalny żel wybielający i aktywuje jego działanie zimnym światłem lampy Beyond. Ten zabieg wykonuje się jednorazowo, pozwala on na usunięcie przebarwień na powierzchni zębów i wewnątrz zębiny.
 • Regeneracyjne wybielanie zębów polega na aplikacji pianki zawierającej nano-hydroksyapatyt będący głównym składnikiem szkliwa. Działanie pianki jest aktywowane poprzez naświetlanie specjalną lampą. Jest to metoda wybielania zębów naturalna i bezpieczna, która jednocześnie wzmacnia szkliwo. Poza efektem wybielenia i mineralizacji powierzchni zębów, uzyskuje się także redukcję ich nadwrażliwości.

Obydwie metody wybielania zębów u dentysty to zabiegi jednorazowe trwające ok. 1-1,5 godziny

Wybielanie nakładkowe

Metoda domowa, nakładkowa, w dużej mierze jest przeprowadzana przez pacjenta. Zaczyna się jednak w gabinecie – stomatolog bada stan jamy ustnej i po kwalifikacji do zabiegu przygotowuje specjalne nakładki na podstawie pobranego wcześniej wycisku. Pierwszy zabieg wybielania nakładkowego przeprowadza dentysta i jest to instrukcja dalszego postępowania w warunkach domowych. Nakładki są wypełniane preparatem wybielającym i nakładane na łuk zębowy. Po takim „szkoleniu” pacjent powtarza procedurę w domu, umieszczając nakładkę na określony czas (na kilka godzin) przez okres 2-3 tygodni.

Przeciwwskazania do wybielania zębów

Powyższe metody są bezpieczne, stosowane ze wskazań i pod kontrolą stomatologa. Istnieją jednak przeciwwskazania do wybielania zębów, nawet u dentysty:

 • próchnica
 • choroby przyzębia
 • paradontoza
 • nadwrażliwość
 • odsłonięte korzenie zębowe
 • ciąża i karmienie piersią
 • alergia na składniki preparatów wybielających
 • niewyleczony stan zapalny w jamie ustnej
 • przyjmowanie niektórych leków
 • niedawno wykonane zabiegi chirurgiczne
 • noszenie aparatu ortodontycznego
 • ogólne osłabienie organizmu i układu odpornościowego
 • wiek poniżej 16 r.ż.

Jak długo utrzymują się efekty wybielania?

W większości przypadków efekty wybielania zębów u dentysty utrzymują się ok. 3 lat. Przestrzeganie zaleceń po zabiegu znacznie przedłuża ich trwałość. Zależy ona także od wybranej metody. Warto zastosować się do instrukcji pozabiegowych, takich jak odpowiednia (biała) dieta, unikanie produktów przebarwiających szkliwo, prawidłowa higiena. Wybielanie zębów u dentysty i nakładkowe można powtórzyć, ale po konsultacji i ponownej kwalifikacji stomatologicznej, aby nie osłabić szkliwa i nie doprowadzić do nadwrażliwości zębów.

Ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty?

Koszt wybielania zębów zależy od wybranej metody. Warto pamiętać, że można wybielić zarówno całe uzębienie, jak i pojedyncze zęby. Na wysokość wydatków wpływa również wybór gabinetu, lokalizacja. Cena wybielania nakładkowego waha się od 400 do ok. 800 zł. Zabiegi w gabinecie kosztują ok. 1600 – 2000 za obydwa łuki zębowe. Jak widać marzenie o zdrowym i białym uśmiechu jest osiągalne, ale koszt wybielania zębów może być wyzwaniem. Rozłożenie go na raty jest bezpiecznym i rozsądnym rozwiązaniem, szczególnie kiedy korzysta się ze sprawdzonych i prostych systemów ratalnych.

MediRaty to oferta obejmująca kompleksowe leczenie i usługi stomatologiczne, w tym wybielanie zębów u dentysty. Uproszczone procedury finalizowane telefoniczne lub online, możliwość sfinansowania zabiegów w klinikach partnerskich i na podstawie faktury pro forma, zapewniają praktycznie nieograniczony dostęp do systemu MediRaty. W gabinecie, który używa systemu PayDent, można także odłożyć płatność lub rozłożyć na raty bez badania zdolności kredytowej, potwierdzając transakcję kodem SMS. Dotyczy to płatności od 100 zł do 5 000 zł, ale jest możliwe tylko w placówkach, które stosują ten system płatności.

[Głosów: 0 Średnia: 0]
Poprzedni artykułButy dla dziecka – jakie wybrać?
Następny artykułJaki rodzaj ramek na zdjęcia wybrać?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj