Okulary progresywne to okulary, które mają soczewki umożliwiające wyraźne widzenie przedmiotów położonych zarówno blisko, jak i daleko. Kto powinien wybrać takie okulary?

Okulary progresywneto rewolucyjne na rynku optycznym okulary, które umożliwiają ostre i wyraźne widzenie przedmiotów i obiektów znajdujących się zarówno w niewielkiej, jak i znacznej odległości. Mają wbudowane wieloogniskowe szkła, dzięki czemu są w stanie zastąpić dwie lub więcej par okularów, np. okulary do czytania i do chodzenia czy do pracy. To znacznie poprawia komfort funkcjonowania osób, które dotychczas musiały kilka razy w ciągu dnia zmieniać okulary. Co warto wiedzieć o okularach progresywnych i kto może po nie sięgnąć?

Co to są okulary progresywne?

Zwykłe okulary mają jednoogniskowe szkła, podczas gdy okulary progresywne – wieloogniskowe, dzięki czemu mają kilka sfer widzenia: górną, środkową i dolną. W strefie środkowej znajduje się tzw. kanał progresji, który umożliwia wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w odległości pośredniej. To ogromna różnica, która sprawia, że okulary progresywne są dużo bardziej funkcjonalne dla osób, które potrzebują dwóch par okularów np. do czytania i do prowadzenia samochodu czy obserwowania obiektów znajdujących się daleko. Soczewki progresywne korygują wadę wzroku i zapewniają wyraźny obraz w każdej sytuacji – zarówno wtedy, gdy potrzebujemy coś przeczytać, jak i wtedy, gdy chcemy dostrzec przedmioty znajdujące się w pewnej odległości.

Jak działają okulary progresywne?

Szkła wieloogniskowe są w stanie zapewnić ostre widzenie we wszystkich sytuacjach, bez konieczności zmiany okularów. Aby wyostrzyć obraz znajdujący się blisko nas (np. przeczytać dokument czy książkę), należy patrzeć przez dolne części szkieł progresywnych. Aby dobrze widzieć obiekty znajdujące się daleko od nas (np. rozkład jazdy pociągów czy numer nadjeżdżającego autobusu), należy patrzeć przez górną część soczewek progresywnych.

Komu poleca się okulary progresywne?

Okulary progresywne są zalecane po 40. roku życia. W tym etapie życia oczy starzeją się w sposób fizjologiczny – soczewka oka staje się mniej elastyczna, przez co mogą pojawiać się problemy z ostrością widzenia. Wiele osób (zwłaszcza pracujących przy komputerze czy wykonujących inne prace nadwyrężające wzrok) obserwuje, że coraz częściej ma problem z tzw. złapaniem ostrości, widzi zamglony obraz lub potrzebuje czasu, by wzrok się wyostrzył. W takiej sytuacji najlepiej udać się do okulisty, który może zlecić zakup dwóch par okularów lub zakup okularów z soczewkami progresywnymi.

Kto nie powinien sięgać po okulary progresywne?

Wbrew pozorom z zakupu okularów progresywnych mogą nie być zadowoleni pracownicy biurowi i osoby, które każdego dnia wiele godzin spędzają przed ekranami komputerów. Okulary progresywne mogą mieć wadę, która objawia się niewielkim rozmyciem pola widzenia. W przypadku spędzania kilku godzin dziennie przed ekranem laptopa czy komputera może to pogarszać komfort pracy.

Istnieją również przeciwwskazania do noszenia okularów progresywnych. Są nimi:

  • zaćma,
  • zwyrodnienie plamki żółtej,
  • problemy laryngologiczne związane z funkcjonowaniem błędnika.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okularów progresywnych?

Jeśli okulista zaleca nam zakup soczewek progresywnych, warto przy zakupie zwrócić uwagę na to, by dodatkowo zawierały one antyrefleks. Powłoka antyrefleksyjna minimalizuje odbicie światła i ogranicza zjawiska optyczne, które mogą pogarszać widzenie, m.in. wszelkie odblaski czy mroczki. Dodatkowo stanowi ona ochronę soczewki przed uszkodzeniami.

Jak nosić okulary progresywne?

Do noszenia okularów progresywnych trzeba się przyzwyczaić. Niektóre osoby w ciągu kilku godzin przyzwyczajają się do używania nowych szkieł, podczas gdy innym zajmuje to więcej czasu. Trzeba po prostu nauczyć się z nich korzystać i wiedzieć, jakie ruchy głową wykonywać, by wyostrzyć widzenie z bliska lub z daleka (lekko pochylać głowę, by przez górną część soczewek spojrzeć w dal i podnosić głowę do góry, by przez dolną część soczewek spojrzeć na książkę czy dokument, który chcemy przeczytać). Warto jednak spróbować oswoić się z okularami progresywnymi, bo ich noszenie może być dużo bardziej komfortowe niż dwóch par okularów.

[Głosów: 1 Średnia: 1]
Poprzedni artykułKoronki na metry – czy mogą służyć jako ozdoba?
Następny artykułWeselny alkohol – wódka na stole czy barman i drinki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj