Terapia uzależnień dostarcza cennych informacji związanych z nałogiem, mechanizmem jego działania czy radzenia sobie w trudnych, a nawet kryzysowych sytuacjach. Jednak cały proces w dużej mierze zależy od samej osoby uzależnionej. Zakończenie terapii to dopiero początek, kluczowa jest zatem ciągła praca nad samym sobą. Wbrew pozorom najtrudniejszy etap rozpoczyna się po zakończonym leczeniu, gdyż konieczne jest wypełnienie pustki po nałogu. To nowy rozdział w życiu, który zazwyczaj wymaga nieustającej walki z samym sobą.
Jak poradzić sobie w codziennym życiu po zakończonej terapii, aby nie powrócić do nałogu?
Najskuteczniejszą techniką, pozwalającą uniknąć powrotu do nałogu jest systematyczna praca nad samym sobą. Warto regularnie pracować nad poczuciem własnej wartości oraz samoświadomości, gdyż mają one fundamentalne znaczenie przy podejmowaniu działań. Kluczowe jest także wykonywanie ćwiczeń, które były omawiane przez terapeutę. Dla kobiet proces zdrowienia może okazać się trudny, jednak warto wdrożyć kilka strategii, które pozwolą wytrwać w postanowieniu, zbudować silne „ja” oraz uniknąć powrotu do nałogu. W tym celu kluczowe jest, aby:
- Opracować plan działania
Powrót po zakończonym leczeniu to nowa rzeczywistość, w której trzeba się odnaleźć. Warto zatem stworzyć plan działania, najlepiej wraz z terapeutą, jak postępować po wyjściu z ośrodka i jakie przedsięwzięcia będą kluczowe.
- Stawiać sobie cele i niewielkie wyzwania
Ideą tej strategii jest budowanie samodyscypliny. Drobne sukcesy zwiększają skuteczność wdrożonych w życiu zmian. Warto zatem co pewien czas podejmować drobne wyzwania, np. 30-minutowy spacer, trzy razy w tygodniu. Dobrze jest także skupić się na przyjemnościach, np. zarezerwowanie czasu na wyjście do kosmetyczki raz w miesiącu. Wskazane jest, aby łączyć wyzwania z przyjemnościami, najpierw wysiłek potem nagroda. Osiąganie tego typu sukcesów, doskonale wzmacnia poczucie własnej wartości i motywuje do dalszego działania.
- Prowadzić zdrowy tryb życia
Zmiana trybu życia wymaga czasu, jednak drobnymi krokami warto modyfikować pewne aspekty dnia codziennego. Dobrze jest zacząć od swojej diety i wzbogacić ją o wartościowe i lubiane produkty. Kluczowe będą owoce i warzywa bogate w witaminy. Posiłki warto spożywać o tych samych porach, aby nie wyzwalać uczucia głodu. Wskazane jest także uprawianie jakiejś dyscypliny sportowej, która dostarcza radości i zadowolenia. Forma aktywności jest dowolna, mogą to być spacery, wędrówki po górach, pływanie, tenis itp. Ważne, aby dostarczały satysfakcji i pozytywnego zmęczenia. Pozwoli to odwrócić uwagę od wszelkich pokus.
- Budować wsparcie społeczne
Osoby najbliższe odgrywają ważną rolę po zakończonym leczeniu. Warto zatem budować trwałe relacje społeczne z rodziną czy przyjaciółmi, aby móc w chwilach słabości porozmawiać i uzyskać szczere wsparcie. Dobrze jest również utrzymywać kontakt z osobami poznanymi na terapii, z którymi można wymienić się doświadczeniami bądź nabyć nowej wiedzy.
- Znaleźć czas dla siebie – hobby i przyjemności
Odpoczynek i relaks także są ważne, dlatego planując każdy dzień, warto uwzględnić czas dla samego siebie czy swoje hobby.
- Rozwijać się zawodowo i edukacyjnie
Po zakończonej terapii samorozwój jest niezwykle ważny. Warto zatem na nowo budować swoją pozycję zawodową, np. zdecydować się na kurs doszkalający bądź nauczyć się czegoś nowego. Pozwoli to odciągnąć myśli od wszelkich pokus.
Jak radzić sobie ze stresem i negatywnymi emocjami?
Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na radzenie sobie z emocjami. Do najpopularniejszych należą:
- mindfulness – czyli trening uważności, są to ćwiczenia umysłu dedykowane osobom, które zmagają się ze stresem i negatywnymi emocjami. Doskonale sprawdzają się w terapii uzależnień. Obejmują programy: MBRS i MBCT, wymagające systematyczne stosowania treningu medytacji, aby doskonalić zdolności utrzymania stanu uważności;
- medytacja – połączona z relaksacją pozwalają zadbać o własne uczucia i pozbyć się wewnętrznych napięć. To świetny sposób na wyciszenie negatywnych emocji i rozładowanie stresu.
- pisanie dziennika – to doskonały sposób, aby przelać na papier swoje myśli, uczucia czy obawy „tu i teraz”. Warto pisarz o swoich doświadczeniach, wyzwaniach oraz sukcesach. Zapisywane informacje pozwalają zarówno uwolnić emocje, jak i utrwalić pozytywne aspekty walki z uzależnieniem.
Wymienione sposoby stanowią pożądane działanie w utrzymaniu równowagi emocjonalnej, co przekłada się na skuteczną walkę o każdy dzień bez uzależnienia.
Jakie organizacje wspierają kobiety w procesie odbudowy życia po uzależnieniu?
Kobiety, które ukończyły terapię i leczenie uzależnień, mogą skorzystać z fachowej pomocy, która pozwoli wytrwać w postanowieniu trwałego zerwania z nałogiem. Do ich dyspozycji są:
- poradnie uzależnień;
- grupy wsparcia dedykowane kobietom;
- w przypadku alkoholizmu – spotkania AA;
- konsultacje psychologiczne;
- warsztaty i treningi zapobiegania nawrotom uzależnienia;
- treningi asertywności;
- kursy rozwoju osobistego.
Zakończenie leczenia to jednocześnie rozpoczęcie nowej drogi, która jest pełna wyzwań i trudności. Każda osoba w swoim życiu doświadcza wielu problemów, jednak w przypadku kobiet uzależnionych, mogą one stanowić podłoże do powrotu nałogu. Chcąc tego uniknąć, kluczowa jest nieustanna praca nad samym sobą i kontynuowanie procesu terapeutycznego. Istotne jest także, aby zadbać przede wszystkim o siebie, swój rozwój osobisty czy poszerzanie wiedzy i umiejętności w zakresie emocjonalnym i społecznym. Zwiększanie swej świadomości oraz perspektyw, pozwoli na stawianie stabilnych kroków każdego dnia bez nałogu i wytrwanie w postanowieniu zerwania z uzależnieniem.