Odpowiedni wybór prześcieradła to na pozór błaha sprawa, którą nie warto zaprzątać sobie głowę. Nic bardziej mylnego! Dobrej jakości i estetycznie wykonane prześcieradło to bardzo ważny element wpływający na komfort i jakość snu oraz odpoczynku. Ponadto, prześcieradło wpływa na ogólną estetykę pomieszczenia w którym się znajduje. W obecnych czasach mamy mnóstwo rodzajów prześcieradeł do wyboru, co nie ułatwia nikomu podjęcia decyzji. Jak wybrać najlepsze prześcieradło? Na co zwrócić uwagę przed zakupem prześcieradła? W niniejszym artykule postaramy się udzielić wszystkie najważniejsze i przydatne informacje dotyczące zakupu prześcieradła.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem prześcieradła?

Na co zwrócić uwagę przed zakupem odpowiedniego prześcieradła? Priorytetowe jest odpowiedzenie sobie na pytanie, jakie prześcieradło nas interesuje? Dostępne są głównie dwa rodzaje prześcieradeł: z gumką oraz tradycyjne tj. bez gumki. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest rozmiar, który nas interesuje. Rozmiar prześcieradła dobieramy do wymiaru materaca, którego używamy oraz pościeli (jej kolorystyki i ogólnego wyglądu). Warto również zwrócić uwagę na gramaturę danego prześcieradła oraz materiał, z jakiego został wykonany. Gramatura określa liczbę splecionych włókien (tzw. przędz) w jednym metrze kwadratowym tkaniny. Gramatura prześcieradła ma przełożenie na jego grubość tj. większa gramatura materiału sprawia, iż jest ono o wiele bardziej trwalsze i cięższe. Zakres gramatury prześcieradeł waha się od około 200g/m2 do ponad 1000g/m2.

O właściwościach danego prześcieradła decyduje w największym stopniu materiał, z jakiego został wykonany. To od jakości oraz gatunku materiału zależy, czy wybrany produkt da nam odczucie odświeżającego chłodu w ciepłe dni czy zapewni wrażenie miłego ciepła, które prawie każdy oczekuje w dni chłodne oraz zimne. Najlepszy oraz największy wybór prześcieradeł znajdziemy na platformie polskiej marki Szpulka. Prześcieradła Szpulka to najwyższa jakość produktu.

Jak dobrać odpowiedni materiał prześcieradła?

Materiał prześcieradła, jak już wspomniano, ma ogromny wpływ na odbiór produktu. Poszczególne rodzaje materiałów użytych do wykonania prześcieradła, mogą mieć odmienne właściwości np. termoizolacyjne, cyrkulacyjne oraz higroskopijne. Do najczęściej wybieranych tkanin, z których szyte są prześcieradła, zaliczyć można: mieszankę bawełny, satynę bawełnianą, poliester, jersey, frotte oraz korę. Prześcieradła wykonane z mieszanki bawełny (naturalna tkanina) oraz domieszek innych włókien (syntetyczne) zapewniają dużą trwałość oraz są odporne na jakiekolwiek zagniecenia. Włókna naturalnej bawełny wpływają na komfort użytkowania oraz pozwalają ciału oddychać podczas snu. Prześcieradła są łatwe i proste z pielęgnacji. Z kolei, bawełna satynowa jest tkaniną całkowicie naturalną, bardzo miękką oraz przyjemną w dotyku.

Prześcieradła z satyny bawełnianej wykazują świetne właściwości higroskopijne, termoizolacyjne i cyrkulacyjne. Ponadto, nie tracą koloru czy nie mechacą się nawet po wielu praniach. Poliester jest włóknem syntetycznym często stosowanym przy produkcji prześcieradeł. Prześcieradła wykonane z tej tkaniny są bardzo wytrzymałe oraz odporne na zagniecenia czy odbarwienia. Kora to materiał powszechnie spotykany na półkach z pościelą. Jest mieszanką bawełny z dodatkiem włókien syntetycznych. Posiada specyficzną strukturę, jest łatwa w utrzymaniu oraz niezbyt droga. Prześcieradła frotte na pierwszy rzut oka wyróżniają się od innych prześcieradeł. Frotte jest tkaniną wykonaną z bawełny oraz poliestru, nazywaną pętelkową. Dobrze sprawdza się w chłodne dni (wykazuje właściwości termoizolacyjne), jak i te cieplejsze (dobrze wchłania wilgoć). Jersey jest dzianiną o delikatnej strukturze, dzięki czemu jest miła w dotyku oraz przewiewna. Prześcieradła uszyte z tej tkaniny są bardzo trwałe, elastyczne oraz sprężyste – łatwo je użytkować.

[Głosów: 0 Średnia: 0]
Poprzedni artykułKogo bada się wariografem i czy wykrywacze kłamstw naprawdę działają?
Następny artykułCzy użytkownik okularów potrzebuje soczewek kontaktowych? Ależ tak!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj