Jak przewozić dziecko w samochodzie, aby było bezpieczne? Przepisy ruchu drogowego określają główne zasady, ale przede wszystkim każdy, kto przewozi dziecko, powinien kierować się rozsądkiem i rozwagą.
Kierowców obowiązują przepisy ustawy o Ruchu drogowym z 2017 roku. Co mówi ona na temat przewożenia dzieci w samochodzie?
- istnieje bezwzględny zakaz przewożenia dziecka poniżej 3 lat w pojeździe, który nie ma pasów bezpieczeństwa i fotelika;
- dzieci poniżej 150 cm wzrostu mogą jeździć na przednim siedzeniu wyłącznie w foteliku;
- dzieci o wzroście co najmniej 135 cm, które nie zmieszczą się w dostępnych fotelikach, mogą podróżować na tylnym siedzeniu przypięte jedynie pasami;
- dziecko w wieku co najmniej 3 lat może podróżować przypięte tylko pasami bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu, gdy dwoje dzieci podróżuje z tyłu w fotelikach i nie da się zainstalować trzeciego;
- nie trzeba zapinać pasów dzieciom poniżej 3 lat w środkach komunikacji publicznej.
Jak dobrać odpowiedni fotelik samochodowy?
Fotelik należy dopasować do masy i wzrostu przewożonego dziecka. Na rynku dostępne są trzy główne kategorie fotelików: 0-13, 9-25 i 15-36 kg. Fotelik przypinamy pasami bezpieczeństwa, przeprowadzając je dokładnie tak, jak wskazuje producent w instrukcji obsługi.
Więcej na ten temat: https://mubi.pl/poradniki/przewozenie-dzieci-w-samochodzie-przepisy-2019/
Przewożenie niemowlęcia w samochodzie
Dla noworodka kupujemy fotelik samochodowy z kategorii 0+. Powinien dobrze przylegać podstawą do siedziska kanapy i być stabilny, nie przesuwać się i nie kołysać. Powinien być głęboki, aby dobrze chronić głowę i tułów dziecka.
Fotelik z niemowlęciem montujemy zawsze tyłem do kierunku jazdy. Na podstawie wyników crash testów zaleca się, by w ten sposób przewozić nawet sześciolatki. W foteliku samochodowym ustawionym tyłem do kierunku jazdy dziecko jest mniej narażone na złamanie kręgosłupa szyjnego podczas wypadku. Również nogi dziecka są mniej narażone na urazy. Co prawda w foteliku zamontowanym tyłem miejsca na nóżki jest mało, ale dzieci bez problemu potrafią siedzieć z podkulonymi nogami.
Jeśli musimy przewozić niemowlę na przednim siedzeniu, to wyłącznie w foteliku, gdy poduszka powietrzna jest wyłączona. Pamiętajmy, że wybuch poduszki może zabić niemowlę.
Jak przewozić w samochodzie przedszkolaki i starszaki?
Dzieci, które mają mniej niż 150 cm wzrostu, zawsze podróżują w foteliku bez względu na to, ile mają lat. Według obowiązującego obecnie prawa dziecko poniżej 150 cm wzrostu do osiągnięcia pełnoletności musi jeździć w foteliku lub na podstawce, zwanej oficjalnie „innym urządzeniem przytrzymującym”.
Ustawa jednak mówi, że jeśli nieletni pasażer poniżej 150 cm wzrostu waży ponad 36 kg, może jechać z tyłu bez fotelika czy podkładki przypięty tylko pasami. Wysokość pasa należy ustawić tak, by przechodził przez bark, nie przez szyję dziecka.
Czy przewozić dziecko z przodu czy z tyłu?
Bez względu na wiek młodego pasażera, najbezpieczniej jest go na tylnej kanapie. Uważa się, że najbezpieczniejsze miejsce jest za kierowcą, jednak crash testy wykazały, że najbezpieczniejszym miejscem w samochodzie jest środek tylnej kanapy. W praktyce fotelik można tam zamontować tylko wtedy, gdy jest wyposażony w 3-punktowy pas bezpieczeństwa lub mocowanie ISOFIX.
Przewożenie dziecka w foteliku – wyjątki
Prawo o Ruchu drogowym wylicza, kiedy możemy przewozić dziecko bez fotelika:
- w taksówce,
- w komunikacji zbiorowej,
- w pojazdach straży miejskiej, policji lub straży granicznej,
- w karetce,
- jeśli na tylnej kanapie przewozimy dwoje dzieci w dwóch fotelikach i nie ma możliwości zamontowania trzeciego, a dziecko ma co najmniej 3 lata,
- jeśli mamy przy sobie lekarskie zaświadczenie, że dziecko nie może jeździć w foteliku.
Najtańsze OC dla dzieciatych i bezdzietnych: https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/
Kary za przewożenie dziecka w sposób niezgodny z przepisami
Wioząc dziecko bez fotelika, lub w foteliku niedostosowanym do wieku i wagi, lub źle zamontowanym, narażamy je na utratę zdrowia i życia. Za przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami grozi 6 punktów karnych i 150 zł mandatu.
Podsumowanie:
- Istnieje prawny obowiązek przewożenia dziecka w foteliku dostosowanym do wieku i wagi małego pasażera.
- Ustawa podaje listę wyjątków, kiedy nie musimy przewozić dziecka w foteliku, np. w taksówce, autobusie, karetce czy pojeździe policji.
- Najbezpieczniej jest przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy. Bezwzględnie dotyczy to niemowląt, ale z crash testów wynika, że warto przewozić tak dzieci nawet do szóstego roku życia.
- Dzieci powinniśmy przewozić z tyłu, najlepiej na środku kanapy, bo to najbezpieczniejsze miejsce według crash testów.