Jak przewozić dziecko w samochodzie, aby było bezpieczne? Przepisy ruchu drogowego określają główne zasady, ale przede wszystkim każdy, kto przewozi dziecko, powinien kierować się rozsądkiem i rozwagą.

Kierowców obowiązują przepisy ustawy o Ruchu drogowym z 2017 roku. Co mówi ona na temat przewożenia dzieci w samochodzie?

 • istnieje bezwzględny zakaz przewożenia dziecka poniżej 3 lat w pojeździe, który nie ma pasów bezpieczeństwa i fotelika;
 • dzieci poniżej 150 cm wzrostu mogą jeździć na przednim siedzeniu wyłącznie w foteliku;
 • dzieci o wzroście co najmniej 135 cm, które nie zmieszczą się w dostępnych fotelikach, mogą podróżować na tylnym siedzeniu przypięte jedynie pasami;
 • dziecko w wieku co najmniej 3 lat może podróżować przypięte tylko pasami bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu, gdy dwoje dzieci podróżuje z tyłu w fotelikach i nie da się zainstalować trzeciego;
 • nie trzeba zapinać pasów dzieciom poniżej 3 lat w środkach komunikacji publicznej.

Jak dobrać odpowiedni fotelik samochodowy?

Fotelik należy dopasować do masy i wzrostu przewożonego dziecka. Na rynku dostępne są trzy główne kategorie fotelików: 0-13, 9-25 i 15-36 kg. Fotelik przypinamy pasami bezpieczeństwa, przeprowadzając je dokładnie tak, jak wskazuje producent w instrukcji obsługi.

Więcej na ten temat: https://mubi.pl/poradniki/przewozenie-dzieci-w-samochodzie-przepisy-2019/

Przewożenie niemowlęcia w samochodzie

Dla noworodka kupujemy fotelik samochodowy z kategorii 0+. Powinien dobrze przylegać podstawą do siedziska kanapy i być stabilny, nie przesuwać się i nie kołysać. Powinien być głęboki, aby dobrze chronić głowę i tułów dziecka.

Fotelik z niemowlęciem montujemy zawsze tyłem do kierunku jazdy. Na podstawie wyników crash testów zaleca się, by w ten sposób przewozić nawet sześciolatki. W foteliku samochodowym ustawionym tyłem do kierunku jazdy dziecko jest mniej narażone na złamanie kręgosłupa szyjnego podczas wypadku. Również nogi dziecka są mniej narażone na urazy. Co prawda w foteliku zamontowanym tyłem miejsca na nóżki jest mało, ale dzieci bez problemu potrafią siedzieć z podkulonymi nogami.

Jeśli musimy przewozić niemowlę na przednim siedzeniu, to wyłącznie w foteliku, gdy poduszka powietrzna jest wyłączona. Pamiętajmy, że wybuch poduszki może zabić niemowlę.

Jak przewozić w samochodzie przedszkolaki i starszaki?

Dzieci, które mają mniej niż 150 cm wzrostu, zawsze podróżują w foteliku bez względu na to, ile mają lat. Według obowiązującego obecnie prawa dziecko poniżej 150 cm wzrostu do osiągnięcia pełnoletności musi jeździć w foteliku lub na podstawce, zwanej oficjalnie „innym urządzeniem przytrzymującym”.

Ustawa jednak mówi, że jeśli nieletni pasażer poniżej 150 cm wzrostu waży ponad 36 kg, może jechać z tyłu bez fotelika czy podkładki przypięty tylko pasami. Wysokość pasa należy ustawić tak, by przechodził przez bark, nie przez szyję dziecka.

Czy przewozić dziecko z przodu czy z tyłu?

Bez względu na wiek młodego pasażera, najbezpieczniej jest go na tylnej kanapie. Uważa się, że najbezpieczniejsze miejsce jest za kierowcą, jednak crash testy wykazały, że najbezpieczniejszym miejscem w samochodzie jest środek tylnej kanapy. W praktyce fotelik można tam zamontować tylko wtedy, gdy jest wyposażony w 3-punktowy pas bezpieczeństwa lub mocowanie ISOFIX.

Przewożenie dziecka w foteliku – wyjątki

Prawo o Ruchu drogowym wylicza, kiedy możemy przewozić dziecko bez fotelika:

 • w taksówce,
 • w komunikacji zbiorowej,
 • w pojazdach straży miejskiej, policji lub straży granicznej,
 • w karetce,
 • jeśli na tylnej kanapie przewozimy dwoje dzieci w dwóch fotelikach i nie ma możliwości zamontowania trzeciego, a dziecko ma co najmniej 3 lata,
 • jeśli mamy przy sobie lekarskie zaświadczenie, że dziecko nie może jeździć w foteliku.

Najtańsze OC dla dzieciatych i bezdzietnych: https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/

Kary za przewożenie dziecka w sposób niezgodny z przepisami

Wioząc dziecko bez fotelika, lub w foteliku niedostosowanym do wieku i wagi, lub źle zamontowanym, narażamy je na utratę zdrowia i życia. Za przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami grozi 6 punktów karnych i 150 zł mandatu.

Podsumowanie:

 1. Istnieje prawny obowiązek przewożenia dziecka w foteliku dostosowanym do wieku i wagi małego pasażera.
 2. Ustawa podaje listę wyjątków, kiedy nie musimy przewozić dziecka w foteliku, np. w taksówce, autobusie, karetce czy pojeździe policji.
 3. Najbezpieczniej jest przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy. Bezwzględnie dotyczy to niemowląt, ale z crash testów wynika, że warto przewozić tak dzieci nawet do szóstego roku życia.
 4. Dzieci powinniśmy przewozić z tyłu, najlepiej na środku kanapy, bo to najbezpieczniejsze miejsce według crash testów.
[Głosów: 1 Średnia: 5]
Poprzedni artykułJak udekorować pierniki świąteczne?
Następny artykuł5 czynników, które wpływają na odporność

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj