Rezonans magnetyczny to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych badań we współczesnej medycynie. Ma on naprawdę wiele zalet, dlatego też znakomicie sprawdza się przy diagnostyce różnych chorób. Pomimo że jest to bardzo popularne badanie, to wiele osób po dziś dzień nie wie, jak się przygotować do wykonania rezonansu. Co zatem warto wiedzieć przed wizytą w gabinecie lekarskim?

Rezonans magnetyczny – co to takiego i kiedy się go wykonuje?

Rezonans magnetyczny to nic innego jak rodzaj badania obrazowego, które polega na wykorzystaniu pola magnetycznego o bardzo dużej sile. Zazwyczaj oscyluje ona w okolicach 2 Tesli. Rezonans jest bardzo często mylony z rentgenem, jednak jest to poważny błąd. W odróżnieniu od badania rentgenowskiego, rezonans nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, dzięki czemu jego wykonanie jest w pełni bezpieczne. Rezonans jest niebywale szczegółowy, w efekcie czego daje dokładne obrazy mózgu, kości, a nawet serca. Rezonans jest stosowany przy diagnostyce różnych schorzeń, dzięki czemu jest polecany dla szerokiego grona odbiorców. Korzystają z niego zarówno osoby, które mają podejrzenie guzów, jak i pacjenci zmagający się z chorobami wątroby bądź chorobami serca. Badanie rezonansem jest w pełni bezpieczne, dlatego też mogą wykonywać je nawet kobiety w ciąży. 

Przygotowania do rezonansu magnetycznego

Rezonans to naprawdę proste badanie, dlatego też przygotowanie nie jest specjalnie skomplikowane. Przed wykonaniem badania rekomenduje się przede wszystkim zrobienie badania kreatyniny oraz poinformowanie lekarza o poważnych dolegliwościach zdrowotnych. Pacjenci, którzy już wcześniej mieli robiony rezonans, powinni zabrać ze sobą poprzednie wyniki badań. Kobiety przed przystąpieniem do badania powinny dokładnie zmyć makijaż. Ważne jest także, aby do gabinetu lekarskiego nie wnosić żadnych metalowych przedmiotów, ponieważ mogą one zaburzyć wynik rezonansu. Dlatego też obligatoryjne jest zdjęcie paska, biżuterii, a nawet aparatu słuchowego. Sam rezonans magnetyczny trwa zwykle około 40 minut, więc całe badanie nie jest zbyt czasochłonne. Choć jest ono w pełni bezpieczne i w większości przypadków nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać, to należy pamiętać, że nie jest ono przeznaczone dla każdego. Osoby z rozrusznikiem serca czy implantami ślimakowymi powinny bowiem wystrzegać się tego badania. 

Gdzie zrobić rezonans magnetyczny?

Aby wynik rezonansu był zgodny z prawdą, należy zadbać o to, by wykonać go w profesjonalnym miejscu. Topową firmą zajmującą się wykonywaniem rezonansów jest REX MEDICA. Klinika ta słynie z profesjonalnego podejścia do każdego pacjenta oraz dba o wysoki standard świadczonych usług. REX MEDICA korzysta z nowoczesnego sprzętu, dzięki czemu każde badanie zawsze daje miarodajny wynik. Firma ta ma gigantyczne doświadczenie w swojej branży i pomogła już wielu pacjentom. Jeśli cenisz sobie profesjonalizm, to zaufanie tej klinice będzie strzałem w dziesiątkę. Z jej pomocą przebrnięcie przez rezonans będzie znacznie prostsze.

[Głosów: 0 Średnia: 0]
Poprzedni artykułCzy warto korzystać z usług psychologa dziecięcego?
Następny artykułSukienki na wesele 2024 – efektowne propozycje polskiej marki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj