Uzależnienia stanowią poważny problem zdrowotny i społeczny. Ich leczenie wymaga zastosowania odpowiednich technik i metod terapii. Forma poznawczo-behawioralna i farmakoterapia w leczeniu uzależnień daje wymierne efekty, szczególnie w przypadkach alkoholizmu, narkomanii czy lekomanii. Efektem jest zmiana zachowania i uświadomienie osobie uzależnionej, jakie konsekwencje niesie terapia. Dobranie odpowiedniego leczenia to połowa sukcesu w walce z wyjściem z uzależnienia.

Czym jest terapia poznawczo-behawioralna?

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) to metoda psychologiczna, która skupia się na zmianie negatywnych myśli, emocji i zachowań, które wywołują uzależnienie. W ramach nurtu pacjent uczy się, jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami, które są bezpośrednim bodźcem do sięgania po używki. W trakcie sesji z terapeutą stopniowo wypracowuje się dobre nawyki, uczy tworzyć dobre relacje z bliskimi i na nowo funkcjonować w społeczeństwie. W terapii poznawczo-behawioralnej stosuje się również techniki relaksacyjne, które pomagają zredukować poziom stresu i poprawić samopoczucie pacjenta. Taką terapię zaproponują także w prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień, jak na przykład https://medjol.pl/. Dzięki regularnym zajęciom w grupach lub indywidualnie pacjenci stopniowo mogą odzyskać kontrolę nad własnym życiem.

Jak wygląda farmakoterapia?

Farmakoterapia w lecznictwie odwykowym to z kolei metoda leczenia uzależnień, która ma na celu zmniejszenie objawów odstawienia (zespołu abstynenckiego) potocznie zwana detoksem. Jest stosowana nie tylko w leczeniu uzależnień, jak i u osób nadużywających – alkohol (https://medjol.pl/leczenie/alkoholizmu), narkotyki,  leki i inne środki psychoaktywne. Leki stosowane w farmakoterapii w trakcie odtrucia, są dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta i powinny być przyjmowane pod ścisłą kontrolą lekarską. Właśnie dlatego detoks po środkach psychoaktywnych i odurzających powinno się przechodzić w wyspecjalizowanym w ośrodku leczenia uzależnień z oddziałem detoksykacji. Dzięki odpowiednio dobranej farmakoterapii można złagodzić objawy odstawienia oraz bezpiecznie przeprowadzić detoks organizmu, bez obaw o wystąpienie niewydolności wielonarządowej, zapaści, czy nawet zgonu.

Zarówno terapia poznawczo-behawioralna, jak i farmakoterapia są zazwyczaj stosowane razem, jako element realizacji kompleksowego leczenia uzależnień. Stanowią ważne narzędzia, dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta oraz substancji, od której jest uzależniony. Terapia powinna być prowadzona w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Dzięki temu pacjenci mogą osiągnąć trwałe efekty w postaci zmniejszenia objawów odstawienia środka, a finalnie bez komplikacji przejść terapię uzależnień.

[Głosów: 0 Średnia: 0]
Poprzedni artykułSprawdź sposoby na utrzymanie laktacji podczas karmienia piersią
Następny artykułJak nakładać SPF pod makijaż?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj