3 miesiąc ciąży powoli zwiastuje koniec dokuczliwych nudności, wymiotów i bólów głowy. Pod koniec tego okresu przyszła mama w końcu zacznie odczuwać poprawę samopoczucia. Organizm przystosował się już do zmian, jakie w nim zachodziły i zaakceptował obecność nowego życia. Podczas badania USG możesz usłyszeć bicie serca Twojego maluszka, który zaczyna przybierać dziecięce proporcje. Czego można spodziewać się po 3 miesiącu ciąży i na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Chcesz dowiedzieć się więcej o poprzednich etapach ciąży? Kliknij w poniższy link:
https://www.mustela.pl/mustela-blog/8-tydzien-ciazy-kalendarz-ciazy.
9 tydzień ciąży – objawy i zmiany w organizmie
Dziecko w 9 tygodniu ciąży ma około 19-22 mm i zaczyna przypominać już malutkiego człowieka. Póki co główka stanowi połowę długości jego ciała. Wiąże się to z bardzo szybkim rozwojem układu nerwowego, w tym głównie mózgu. Na tym etapie kształtuje się twarz i pojawiają się pierwsze zarysy ust.
Brzuch w 9 tygodniu ciąży jest jeszcze niewidoczny dla osób postronnych. Mogą doskwierać Ci delikatne bóle w podbrzuszu, możesz również odczuć spadek libido i drobne przebarwienia na skórze twarzy. W 9 tygodniu ciąży, u niektórych kobiet, zwłaszcza z ciemniejszą karnacją, pojawia się już Linea negra. Towarzyszyć mogą poranne nudności, zachcianki żywieniowe i wahania nastroju. W drugiej części pierwszego trymestru pojawia się również problem z koncentracją i pamięcią. To zupełnie normalny objaw, którym nie należy się przejmować. Dużo odpoczywaj i pozwól sobie na relaks.
Więcej szczegółów o 9 tygodniu ciąży znajdziesz pod tym linkiem:
https://www.mustela.pl/mustela-blog/9-tydzien-ciazy-kalendarz-ciazy.
10 tydzień ciąży – objawy i zmiany w organizmie
Na tym etapie dobiega końca okres zarodkowy i rozpoczyna się okres płodowy. Dziecko w Twoim brzuchu mierzy ok. 25 mm, a pod koniec tygodnia może nawet przekroczyć 3 cm. Łożysko jest już w pełni ukształtowane i pełni funkcję odżywczą i ochronną. Rączki i nóżki pozostają w zgięciu, ale dziecko zaczyna mimowolnie i delikatnie nimi poruszać.
Jeżeli to Twoja pierwsza ciąża, brzuch w 10 tygodniu ciąży będzie dopiero lekko zaokrąglony. Możesz wczuć powiększoną macicę u dołu podbrzusza.
10 tydzień ciąży to czas, kiedy nudności i wymioty mogą osiągnąć swoje apogeum. Mimo przykrych symptomów, bardzo ważne jest dostarczanie niezbędnych mikro i makroelementów. Możesz nadal odczuwać objawy typowe dla początku ciąży, takie jak tkliwość piersi, wydzieliny z dróg rodnych czy zmiany nastroju. 10 tydzień ciąży przysporzy Ci również zaburzeń trawienia, np. wzdęć i zaparć. Pamiętaj zatem o wzbogaceniu diety w produkty z dużą zawartością błonnika.
W Twoim krwiobiegu płynie teraz więcej krwi, co może powodować nieostrość lub podwójne widzenie. Takie objawy należy skonsultować z lekarzem w celu wykluczenia nadciśnienia tętniczego. Okazjonalnie możesz również doświadczać zawrotów głowy, o mocniejszym niż zwykle nasileniu.
Szczegółowe informacje w tym miejscu: https://www.mustela.pl/mustela-blog/10-tydzien-ciazy-kalendarz-ciazy.
11 tydzień ciąży – objawy i zmiany w organizmie
W 11 tygodniu ciąży płód może ważyć nawet 8 gramów i mieć ok. 45 mm długości. W tym czasie gwałtownie rozwijają się w mózgu nowe neurony i powstaje tkanka odpowiedzialna za narządy zmysłu. Wszystkie organy wewnętrzne są już w pełni wytworzone i gotowe na dalszy rozwój. Zaczynają także kształtować się zewnętrzne narządy płciowe, jednak ustalenie płci na tym etapie jest jeszcze niemożliwe.
Powiększona macica naciska na pęcherz, co skutkuje potrzebą częstszego oddawanie moczu. Hormonalne zmiany w organizmie przyszłej mamy będą dawały o sobie znać poprzez wrażenie zwiększonej ciepłoty ciała. Zauważysz również, że miejsca produkcji melaniny, czyli pieprzyki czy brodawki są ciemniejsze. Musisz zwrócić szczególną uwagę na charakterystyczne dla tego okresu zasłabnięcia czy omdlenia. Są niebezpieczne, ponieważ mogą doprowadzić do upadku i obrażeń głowy.
Na tym etapie wskazana jest wizyta u ginekologa, który wykona ultrasonograficzne badanie płodu (jeżeli nie było robione do tej pory). To czas by odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne wady wrodzone, skontrolować czynność serca czy ocenić łożysko.
Więcej tutaj: https://www.mustela.pl/mustela-blog/11-tydzien-ciazy-kalendarz-ciazy
12 tydzień ciąży – objawy i zmiany w organizmie
12 tydzień ciąży kończy pierwszy trymestr i jednocześnie czas największego ryzyka poronienia. W ciągu kilku najbliższych tygodni dokuczliwe objawy będą stopniowo ustępowały i zacznie się najprzyjemniejszy dla przyszłej mamy II trymestr.
U Twojego dziecka wciąż trwa dynamiczny rozwój. Żebra i kręgi powoli ulegają kostnieniu, a nerki rozpoczynają produkcję moczu. Pojawiają się również pierwsze ruchy klatki piersiowej i odruchy ssania. Na tym etapie ciąży, maleństwo może już odczuwać ból.
Brzuch w 12 tygodniu ciąży wciąż jest tylko delikatnie zaokrąglony, Twoja macica ma obecnie rozmiar grejpfruta. Organizm zużywa bardzo dużo energii do podtrzymania ciąży dlatego możesz odczuwać chroniczne zmęczenie i senność. Na tym etapie ciąży należy jak najwięcej odpoczywać i relaksować się. Do kolejnych objawów, które mogą dotknąć Cię w 12 tygodniu ciąży, należą:
- polepszenie apetytu,
- wyostrzenie zmysłów – zaczniesz odczuwać nowe smaki w znanych potrawach i zapachy w otoczeniu, a odpychający zapach może nawet wywoływać nudności,
- zgaga i nieprzyjemny posmak w ustach,
- spadek libido,
- pozytywne lub negatywne zmiany cery (może pojawić się trądzik lub wręcz przeciwnie, skóra się wygładzi).
źródło zdjęcia: freepik.com