Androgenowe łysienie typu żeńskiego. Jak leczyć?

1

Nadmierne wypadanie włosów u kobiet może mieć różne przyczyny. Jedną z nich jest łysienie androgenowe. Chociaż kojarzone jest głównie jako łysienie typu męskiego, to jednak także występuje u kobiet. Szacuje się, że z problemem łysienia androgenowego styka się nawet do 40-60 proc. kobiet w różnych okresach życia. Wypadanie włosów może pojawić się już w okresie nastoletnim.

Czym jest łysienie androgenowe typu żeńskiego?

Łysienie androgenowe to dolegliwość, w której dochodzi do nadmiernego wypadania włosów na skutek podwyższonego poziomu androgenów, czyli tak zwanych „męskich hormonów” oraz ich wpływu na mieszki włosowe. Głównym hormonem odpowiedzialnym za androgenowe wypadanie włosów jest testosteron, a dokładnie jego forma dihydrotestosteron (DHT) powstająca na skutek nadmiernej aktywności enzymu 5α-reduktazy. Dochodzi wtedy do miniaturyzacji mieszków włosowych i wypadania włosów – nowe odrastają coraz wolniej i są cieńsze W damskim układzie hormonalnym także występuje testosteron. Jest on wytwarzany w korze nadnerczy oraz w jajnikach. W przypadku androgenowego łysienia typu żeńskiego nadmierne wypadanie włosów może być wywołane wieloma czynnikami.

Co jest przyczyną łysienia androgenowego u kobiet?

Do łysienia androgenowego u kobiet najczęściej dochodzi na skutek zaburzeń hormonalnych w przebiegu chorób układu wydzielniczego, stosowania określonych leków, a także powodowane jest czynnikami genetycznymi. Główne przyczyny łysienia androgenowego typu żeńskiego:

– PCOS – zespół policystycznych jajników

– zespół Cushinga

– guzy jajników, nadnerczy

– menopauza – obniżenie poziomu estrogenów

– stosowanie leków zawierających androgeny, syntetyczne progesterony

Jak diagnozuje się łysienie androgenowe typu żeńskiego?

Przy nadmiernym wypadaniu włosów warto udać się do specjalisty – trychologa. Może on wykonać odpowiednie badania i zalecić leczenie. U kobiet łysienie androgenowe powoduje przerzedzenie włosów w okolicy czołowej, a następnie w okolicy ciemieniowej, niemniej bez wyraźnego przesunięcia linii włosów, które występuje u mężczyzn. Dodatkowo nadmiernemu wypadaniu włosów może towarzyszyć ich przetłuszczanie. W diagnostyce stosuje się przede wszystkim badania jak:

– trichoskopia – oceny skóry głowy

– trichogram – ocena włosa pod mikroskopem

– badania krwi – oznaczenie poziomów hormonów jak testosteron, hormony tarczycowe (TSH, fT3, fT4), SHBG, progesteron, prolaktyna

Jak leczy się androgenowe łysienie u kobiet?

Leczenie początkowych faz androgenowego wypadania włosów polega na stosowaniu odpowiednich leków miejscowych, głównie zawierających minoksydyl (Loxon) oraz naturalne ekstrakty roślinne. Także sytuację może poprawić stosowanie tabletek antykoncepcyjnych o działaniu antyandrogenowym. W skrajnych przypadkach, gdy włosy nie odrastają, zalecany jest przeszczep włosów u kobiet, który daje trwałe efekty.

Przeszczep włosów w łysieniu androgenowym typu żeńskiego

FUE (Follicular Unit Excision) jest rodzajem transplantacji, w której dochodzi do pobierania pojedynczych zespołów mieszkowych z obszaru dawczego i przenoszenia ich do obszaru biorczego. Nowoczesny przeszczep włosów u kobiet metodą FUE daje najlepsze rezultaty. Również prowadzony jest jako przeszczep brwi, do których utraty może dojść w przebiegu damskiego łysienia. Wykonany metodą FUE przeszczep włosów u kobiet nie pozostawia blizn, a także nie wymaga długiej rekonwalescencji. Cechuje się przy tym bardzo wysoką skutecznością i pozwala na ponowne zagęszczenie włosów, które zostały przerzedzone na skutek łysienia androgenowego. Kobietom chcącym skorzystać z zabiegu jak przeszczep włosów daje możliwość wykonania go w klinice MD MEDMIX, która specjlizuje się zarówno w przypadkach androgenowego łysienia u kobiet jak i u mężczyzn.

[Głosów: 4 Średnia: 5]
Poprzedni artykułOdchudzanie – czy warto skorzystać z usług trenera personalnego?
Następny artykułPoradźmy sobie ze stresem

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj