Dla osób, które lubią spędzać czas w kuchni, wszelkiego rodzaju sprzęty AGD są nie lada ułatwieniem. Daje to większe pole do eksperymentów kulinarnych, oszczędzając przy okazji czas. Nie inaczej ma się sprawa z robotem kuchennym – urządzeniem, które łączy wiele funkcji w jednym produkcie.
Rodzaje robotów kuchennych
Półki w sklepach AGD uginają się od różnego rodzaju sprzętów, które służą do ubijania, siekania, rozdrabniania, a także wyrabiania ciasta. W zależności od potrzeb, możemy wybrać robot kuchenny przeznaczony do konkretnych czynności lub taki, który łączy w sobie właściwości kilku urządzeń.
Podstawowy podział urządzeń kuchennych:
- Mikser – urządzenie, które przeznaczone są do mieszania, ubijania piany z białek lub śmietany i ucieranie. Do wyboru mamy dwa rodzaje:
-mikser ręczny bez misy
-mikser stacjonarny z misą
Ten drugi jest o tyle wygodniejszy, że nie wymaga trzymania podczas pracy, gdyż specjalny mechanizm podtrzymuje urządzenie. - Blender – ich rolą jest głównie siekanie, idealnie nadają się do przygotowywania zupy-krem lub smoothie. Tutaj także możemy wybierać spośród kilku rodzajów:
-blendery ręczne, które są niewielkich rozmiarów i pozwalają na szybkie zmiksowanie warzyw lub owoców. Często w zestawach znajdziemy osobny pojemnik z ostrzami do rozdrabniania twardszych produktów oraz końcówką do ubijania piany.
-blendery kielichowe – stojące szklane naczynie z ostrzami, które pozwala na szybkie przygotowanie koktajli;
-blendery sportowe – podobne do blenderów kielichowych, nadają się do przygotowywania koktajli lub smoothie. Wyposażone są w pojemnik, który po skończonej pracy możemy zakręcić i zabrać ze sobą, czy to do pracy czy na wycieczkę. - Malakser – funkcjonalne urządzenie, które pozwala nam na szatkowanie i krojenie składników, a także ich rozdrabnianie, ucieranie i mieszanie.
- Robot planetarny – wyglądem zbliżony do miksera z misą, jednak o bardziej zaawansowanej funkcji mieszania – mieszadło obraca się jednocześnie wokół własnej osi i po obwodzie misy. Powoduje to najdokładniejsze zmieszanie składników. Tego typu produkty, przeważnie pozwalają ich rozbudowanie, a dzięki licznym dostawkom pozwalają na mielenie, robienie makaronu, tarcie ziemniaków lub nawet wyciskanie soku.
- Robot wielofunkcyjny – urządzenie, które łączy w sobie wiele funkcji, często także funkcję ważenia oraz gotowania czy smażenia.
Zalety używania robota kuchennego
Bezsprzecznie największa zaletą posiadania robota kuchennego jest prostota użycia oraz oszczędność czasu i wygoda. Nowoczesne sprzęty nie posiadają skomplikowanych mechanizmów, a więc z ich obsługą bez problemu poradzą sobie także osoby starsze. Przygotowanie potraw przy pomocy robota kuchennego jest dużo prostsze niż w tradycyjny sposób. Możemy bez problemu w kilka sekund zatrzeć ziemniaki na placki ziemniaczane lub przygotować ciasto na naleśniki. Również wyrobienie ciasta drożdżowego nie będzie problemem, gdy posiadamy odpowiedni hak w urządzeniu. To wszystko sprawia, że nawet osoby, które nie przepadały za spędzaniem czasu w kuchni, być może odkryją w sobie talent kulinarny. Również w kilka sekund możemy przygotować koktajl lub zupę-krem, a także ubić pianę z białek lub śmietanowy krem do tortu.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Przy zakupie warto przede wszystkim zwrócić uwagę na moc urządzenia, która wyrażona jest w watach. Przedział w jakim poruszamy się to 350-1000 W. Im większa moc tym robot szybciej pracuje. Ponadto, o ile w przypadku miksera wystarczy nam moc w przedziale 400-500 W, o ile w przypadku wyrabiania ciężkiego ciasta konieczna będzie moc ok 700-800 W. Ważna jest także ilość obrotów – w zależności od modelu mamy możliwość regulacji stopnia. W przypadku miksowania praca urządzenia to mniej niż 500 obr/min, jednak urządzenia najwyższej klasy mogą osiągnąć ich nawet kilkadziesiąt tysięcy. Chcąc zaoszczędzić czas i ułatwić sobie proces przygotowywania posiłków, warto zainwestować w robota kuchennego. Zamiast kupowania kilku urządzeń, warto najlepiej zdecydować się na jedno, które rozbudowywane o kolejne części, pozwoli nam na przygotowanie pełnego posiłku – od zupy po deser.