Czeka cię wyrwanie zęba i boisz się komplikacji? Ekstrakcja zęba może odbyć się bez stresu i bólu, jeśli odpowiednio się do niej przygotujesz. Podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę, umawiając się do dentysty na usunięcie zęba.
Ekstrakcja zęba bez stresu
Dbasz o zęby, myjesz je regularnie, chodzisz na wizyty kontrolne, wszystko po to, by cieszyć się dobrym zdrowiem i pięknym uśmiechem. Czasami jednak, pomimo odpowiednich nawyków i profilaktyki, nie da się uniknąć konieczności usunięcia zęba. Jeśli inne metody leczenia nie wystarczą, stomatolog może zalecić ekstrakcję zęba. Nie stresuj się tą procedurą stomatologiczną.
Aby zaoszczędzić pacjentowi bólu i stresu, usunięcie zęba wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a decyzję o konieczności przeprowadzenia zabiegu poprzedza wykonanie zdjęcia RTG i odpowiednia diagnostyka. Jeśli boisz się zbliżającego się zabiegu ekstrakcji zęba, porozmawiaj o tym ze stomatologiem. Doświadczony specjalista odpowie na twoje pytania i pomoże rozwiać obawy.
Ekstrakcja zęba: wskazania
Ekstrakcja to ostateczność, zabieg ten wykonuje się, kiedy inne metody uratowania zęba nie są możliwe. Wskazaniami do usunięcia zęba mogą być między innymi wady zgryzu lub zły stan uzębienia i przyzębia, krzywo rosnąca ósemka, czyli tzw. ząb mądrości.
Do najczęstszych wskazań do wyrwania zęba zaliczają się m.in.:
- zaawansowana próchnica
- zapalenie miazgi zębowej
- wysięk ropny
- złamanie korony zęba
- przygotowanie do założenia aparatu ortodontycznego.
Powikłania po zabiegu ekstrakcji zęba
Jak po każdym zabiegu chirurgicznym, także po usunięcia zęba mogą czasami pojawić się powikłania. Może dojść na przykład do uszkodzenia nerwów lub naczyń krwionośnych, a czasem do pęknięcia sąsiadującego zęba. Wśród powikłań po ekstrakcji zęba zdarzają się też suchy zębodół, przedłużające się krwawienie i ból. Zakażenie zębodołu występuje rzadko, objawy pojawiają się w pierwszych dniach po zabiegu.
Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się komplikacji po zabiegu usunięcia zęba, specjaliści z Kliniki Stomatologicznej Demeter w Warszawie radzą:
- przez 2 godziny po zabiegu nie jedz i nie pij;
- przez 2-3 dni po usunięciu zęba stosuj płynną dietę, wybieraj chłodne potrawy i napoje;
- stosuj zimne okłady na policzek od strony, z której usunięto zęba – zmniejszy to obrzęk po ekstrakcji zęba;
- jeśli stomatolog nie przepisał ci środków przeciwbólowych na receptę, możesz stosować ogólnodostępne preparaty z ibuprofenem lub paracetamolem (po zabiegu ekstrakcji zęba nie wolno zażywać aspiryny!);
- przez kilka dni po ekstrakcji zęba nie płucz ust, by nie uszkodzić skrzepu, nie spożywaj alkoholu i nie pal papierosów, unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego;
- myjąc zęby, omijaj ranę po usuniętym zębie.
Kiedy iść do lekarza po ekstrakcji zęba?
Na wizytę kontrolną udaj się w terminie wskazanym przez stomatologa. Jeśli miałeś założone szwy, ich usunięcie odbywa się po ok. tygodniu od ekstrakcji zęba. Nie czekaj do kontroli, tylko niezwłocznie udaj się do lekarza, jeśli pojawią się: gorączka, ból, który promieniuje w kierunku ucha, zmęczenie i złe samopoczucie, brzydki zapach i nieprzyjemny smak z rany.