Stres to jedna z głównych przyczyn rozwoju chorób cywilizacyjnych. W codziennym życiu niezwykle trudno jest uniknąć sytuacji stresujących, niemal codziennie każdy ma z nimi do czynienia czy to w pracy, czy też w życiu osobistym. Stres może być motorem napędowym, jednak gdy jego poziom w organizmie człowieka wzrasta i utrzymuje się przez dłuższy okres czasu, to taka sytuacja może przynieść niekorzystne skutki zdrowotne. Jak skutecznie zredukować poziom stresu?
- Relaks to podstawa!
- Techniki oddechowe obniżające poziom stresu
- Leki na uspokojenie – kiedy po nie sięgnąć?
- Aktywność fizyczna na redukcję stresu
Jeżeli czujesz się przemęczony, a stres towarzyszy Ci każdego dnia, negatywnie wpływa na Twoją produktywność i uniemożliwia spokojny sen, to oznaka, iż pora zacząć z nim skutecznie walczyć! Jak to zrobić? Kilka sprawdzonych sposobów możesz znaleźć w poniższym tekście.
Relaks to podstawa!
Wiele osób narzeka na permanentny brak czasu. Prosto po pracy pędzą do domowych obowiązków, z jednych problemów przeskakują na drugie. Brak relaksu, chwili tylko dla siebie, to najkrótsza droga do przemęczenia organizmu, które w krótkim czasie może przynieść negatywne skutku zdrowotne. Nawet w sytuacji, gdy harmonogram codziennych zajęć wydaje się bardzo napięty, to warto znaleźć chwilę na to, by choć przez kilkanaście minut odetchnąć. Możliwości jest wiele. Aromatyczna kąpiel wieczorem po ciężkim dniu, szybka przebieżka z rana, czy pół godziny z ulubioną książką. Każdy powinien znaleźć coś, co pozwoli mu się oderwać od bieżących problemów. Dzięki temu można zredukować poziom stresu i złapać potrzebny dystans, by z innej perspektywy popatrzeć na problemy, które z pozoru wydają się trudne do rozwiązania.
Techniki oddechowe obniżające poziom stresu
Co zrobić w sytuacji, gdy problemy w pracy piętrzą się tak bardzo, iż trudno się skupić na wykonywanych obowiązkach? Warto spróbować wówczas oddechowych technik relaksacyjnych. Wystarczy kilka minut – parę głębszych wdechów z zamkniętymi oczami, tak by uspokoić tętno i z nową siłą wrócić do rozwiązywania problemów. Techniki oddechowe można stosować w każdej sytuacji. Nawet osoby siedzące przy sąsiednim biurku się nie zorientują, iż próbujesz zredukować poziom stresu. Niewielkim nakładem czasu i wysiłku można w niedługim czasie na tyle się uspokoić, by bez zbędnych emocji przystąpić do wykonywania powierzonych obowiązków.
Leki na uspokojenie – kiedy po nie sięgnąć?
Gdy wszystkie inne sposoby okażą się nieskuteczne, to czasami należy sięgnąć po leki na uspokojenie. Preparaty o ziołowym składzie można dostać w aptekach bez recepty. Silniejsze medykamenty wydawane są wyłącznie z przepisu lekarza. Niezależnie od tego, czy sięga się po tabletki ziołowe, czy też po mocniejsze środki na uspokojenie, to zawsze trzeba dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do leków, aby sprawdzić, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do stosowania konkretnego leku.
Aktywność fizyczna na redukcję stresu
Chcąc uwolnić się od stresu, warto spróbować także aktywności fizycznej. Nie trzeba od razu inwestować w karnet na siłownię, można zacząć od spacerów na świeżym powietrzu. Fizyczne zmęczenie powoduje, iż w organizmie człowieka wytwarzane są endorfiny. Hormony szczęścia pomagają skutecznie zredukować poziom stresu. Aktywność fizyczną należy oczywiście dopasować do możliwości organizmu. Zbyt duża intensywność wykonywanych ćwiczeń może bowiem okazać się tak samo niebezpieczna, co ich zupełny brak. Zawsze warto zasięgnąć opinii lekarza, aby dowiedzieć się, czy skuteczne w konkretnym przypadku będą leki na uspokojenie, czy też można próbować innych sposobów na zmniejszenie poziomu stresu w organizmie.