Świat mody pełen jest tajemniczych określeń, zapożyczonych z niemalże wszystkich języków świata. Nomenklatura ta na trwałe zakorzeniła się w języku polskim, stając się zagadką dla wielu, początkujących miłośników mody. Otaczające nas określenia – takie jak flap top, maxi dress, czy crop-top potrafią przysporzyć wielu kłopotów i pytań.

Dlatego też w poniższym materiale przyjrzymy się bliżej tym najchętniej powtarzanym pojęciom, dzięki czemu świat fashion stanie ci się bliższy i nieco bardziej przystępny.

Basic – podstawa stylizacji

Ile razy słyszałaś zdanie, że najbardziej uniwersalne są “bejziki”? Określenie to, chociaż niezwykle popularne i często stosowane w branży fashion, nadal pozostaje zagadkowe i błędnie używane. Słowo “basic” zapożyczone jest z języka angielskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza podstawę, fundament do budowania czegoś. W kontekście mody i trendów mowa oczywiście o budowaniu wizerunku i pełnych stylizacji. Basic zyskał na popularności dzięki modzie na rozwiązania minimalistyczne. Chęć budowania szafy na bazie modeli uniwersalnych, prostych i ponadczasowych, spowodowało, że język polski wzbogacił się o nowe, wyjątkowo trafne określenie.

Pod nazwą “bejziki” mamy na myśli gładkie, proste, minimalistyczne kroje, które stanowią za doskonałe tło dla szalonych stylizacji. Ich fenomen to zasługa pewnej dozy “bezpieczeństwa”.

Basiciem nazywamy więc, między innymi:

  • proste, gładkie bluzki damskie lub topy na krótki lub długi rękaw,
  • bawełnianą, czarną sukienkę przed kolano,
  • spódnice ołówkowe – czarne, grafitowe lub szare,
  • gładkie, skrojone na prosto spodnie – cygaretki lub jeansy.

Szmizjerka – długa koszula

Historia szmizjerki owiana jest pewną ciekawą legendą, która nigdy nie została potwierdzona przez jej pomysłodawczynię. Wiele sceptyków uważa, że powstanie poniższej historii miało charakter wyłącznie PR-owy.

Pierwsza połowa XX wieku – na wyścigach konnych pojawia się szanowana i popularna ówcześnie, młoda projektantka, Coco Chanel. Na widowni zasiadła pierwszy raz, dlatego jej ubiór nie był dostosowany do okoliczności i pogody. Zmęczona upałem, Francuzka poprosiła o pomoc siedzącego obok nieznajomego, który ściągnął koszulę i powiesił ją na krześle obok. Tajemniczy jegomość zgodził się, dzięki czemu projektantka mogła się przebrać w dużą koszulę, wiążąc ją paskiem na wysokości talii. W taki oto sposób narodził się legendarny krój – szmizjerka.

Określenie wywodzi się z języka francuskiego(chemisière) i w prostym tłumaczeniu oznacza “koszularkę”. Sukienka o kroju koszuli jest doskonałą alternatywą dla innych, klasycznych i eleganckich krojów, co wyjątkowo szybko doceniły kobiety na całym świecie.

Współczesna szmizjerka wyróżnia się:

  • zapięciem z przodu – najczęściej na guziki,
  • typowo koszulowym, luźnym krojem,
  • kieszeniami na wysokości bioder,
  • podkreśloną talią – np. przy pomocy paska lub sznurka.

Crop top – kusa bluzka

W ostatnich sezonach, po latach zapomnienia i niełaski, wróciły do nas crop topy. Niegdyś popularne były głównie w latach dziewięćdziesiątych, występując razem z biodrówkami i kusymi spódniczkami. Nazwa ta składa się z dwóch członów. Pierwszy – “crop” – oznacza w języku angielskim “przycinanie” lub “cięcie”. Drugi – “top” – określa zwykłą koszulkę bawełnianą, noszoną do jeansów czy dresów. Połączenie tych dwóch słów stworzyło nam bardzo odważny trend, propagujący… odsłanianie brzucha. Możemy więc uznać, że crop top to określenie bardzo krótkiej koszulki, która zastępuje nam biustonosz lub zwykły t-shirt na ramiączkach.

Projektanci coraz chętniej wykorzystują crop-topy w swoich pokazach i wizjach, łącząc je z marynarkami, cygaretkami, ramoneskami lub uzupełniając w ten sposób spódnice proste i koszule. O ile sa trend jest kontrowersyjny i nie spodoba się każdej z nas, o tyle określenie to warto znać, bo jeszcze nie raz pojawi się na wybiegach, np. na Fashion Week.

[Głosów: 0 Średnia: 0]
Poprzedni artykułAntykoncepcja: antykoncepcja długotrwała – wkładki hormonalne
Następny artykułKawa i czekolada? Sprawdź, dlaczego to zgrany duet!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj