Ceniona za trwałość, elegancką kolorystykę i uniwersalność, niejednokrotnie na skutek pojawienia się ciemnego nalotu traci pierwotny blask. Biżuteria ze srebra jest trwała, ale wymagająca. Jak wyczyścić srebrne kolczyki? Przeczytaj i poznaj najpopularniejsze i najskuteczniejsze sposoby domowe.

Czyszczenie srebrnych kolczyków – jak czyścić biżuterię w domu?

Do czyszczenia srebrnej biżuterii możesz wykorzystać środki i materiały, które masz w domu. Naturalne metody usuwania ciemnego nalotu są bowiem bezpieczne i w krótkim czasie przywracają biżuterii pożądany blask. Zanim skorzystasz z jednej z poniższych porad, koniecznie przeprowadź próbę, tzn. rozprowadź przygotowany roztwór lub pastę w niewidocznym miejscu i sprawdź, jak zareaguje srebro. 

  1. Niewielką miseczkę wyłóż folią aluminiową, a następnie, na dnie ułóż zaśniedziałą biżuterię. W szklance gorącej wody rozpuść łyżeczkę soli – tak przygotowanym roztworem zalej ozdoby. Po kilku godzinach wyjmij biżuterię, wypłucz ją w zimnej wodzie i osusz miękką szmatką, najlepiej z mikrofibry. Dzięki temu unikniesz zarysowania powierzchni i zachowasz piękny wygląd dodatków. 
  2. Biżuterię ze srebra możesz czyścić za pomocą soku z cytryny. Wystarczy zamoczyć w nim miękką szmatkę, najlepiej z mikrofibry i delikatnie polerować biżuterię, aż do usunięcia ciemnego nalotu.
  3. Kolczyki ze srebra, naszyjniki i pierścionki, pozbawione dodatkowych dekoracji (np. z kamieni szlachetnych) odzyskają swój blask również wtedy, gdy potraktujesz je kuchennym mleczkiem czyszczącym.
  4. Nalot ze srebrnej biżuterii usunie także pasta do zębów. Pamiętaj jednak, żeby do czyszczenia takich ozdób nie używać pasty wybielającej. 

Oprócz wyżej wymienionych domowych sposobów możesz także użyć specjalnego płynu do czyszczenia biżuterii – z jego wykorzystaniem z łatwością zadbasz o wygląd srebra, jak i złota.

Czyszczenie srebrnych kolczyków z cyrkonami 

Kolczyki srebrne bardzo często są dodatkowo zdobione, m.in. kamieniami szlachetnymi i cyrkoniami. Czyszczenie takiej biżuterii może być nieco bardziej wymagające. Jak zatem pozbyć się ciemnego nalotu? Najlepiej – miękką szmatką, nasączoną roztworem wody i mydła. W trakcie polerowania biżuterii należy pamiętać, żeby omijać zdobienia (kamienie szlachetne lub cyrkonie).

Kolczyki srebrne z cyrkoniami należy czyścić nieco częściej, niż pozostałe elementy biżuterii, najlepiej – co dwa lub trzy tygodnie. 

Jak zapobiegać śniedzeniu biżuterii ze srebra?

Czysta i błyszcząca biżuteria ze srebra jest bardzo elegancka. Jeśli chcesz, żeby zachowała swój blask możliwie długo, przestrzegaj konkretnych zasad:

  • ściągaj srebrne ozdoby zawsze, kiedy istnieje ryzyko, że będą miały kontakt z wodą;
  • odpowiednio przechowuj biżuterię. Zarówno kolczyki ze srebra, jak i naszyjniki, bransoletki i pierścionki powinny mieć ograniczony dostęp światła, powietrza i wilgoci.
[Głosów: 1 Średnia: 5]
Poprzedni artykułZabawkowe instrumenty dla dziecka – co kupić i dlaczego warto?
Następny artykułCo to jest rehabilitacja blizny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj