Zmagasz się z problemami natury gastrycznej? Notorycznie masz wzdęty brzuch? Twój organizm męczą naprzemienne biegunki i zaparcia? A może Twój lekarz prowadzący ostrzegł Cię przed stanem przedcukrzycowym? Nie od razu sięgaj po pełne chemii środki farmakologiczne! Dużo zdrowszą alternatywą okaże się fitoterapia, czyli leczenie ziołami, a we wszystkich powyższych przypadkach zwłaszcza „kuracja” powszechnie znaną szałwią. Na czym to polega i dlaczego akurat właśnie ten gatunek jest zalecany w szczególności?

Cieszyć się dobrym zdrowiem

Łacińska nazwa modnej w Polsce szałwii to „salvere”, co w dosłownym tłumaczeniu rozumie się – „być w dobrym zdrowiu”. Nieprzypadkowo roślina ta zyskała takie nazewnictwo, otóż wynika to zwłaszcza z tego względu, że w jej szarawych, podłużnych liściach z charakterystycznym mieszkiem od spodu kryje się prawdziwa kopalnia cennych właściwości leczniczych. Bogate w mnóstwo istotnych substancji zdrowotnych są także specyficzne jasnofioletowe kwiaty szałwii. Opisywany gatunek obfituje w olejki eteryczne, garbniki oraz witaminy zwłaszcza takie jak C, P oraz B1. Ma także mnóstwo mikroelementów, żywicę, karoten oraz flawonoidy i karnozol. Szałwię wyróżnia się również za ogrom cennych kwasów organicznych.

Wpływ na organizm

Dzięki wszystkim wspomnianym powyżej nietuzinkowym składnikom, szałwia rewelacyjnie hamuje rozwój wszelakich stanów zapalnych, niezależnie od ich podłoża. Dodatkowo, wykazuje ona także działanie przeciwbakteryjne oraz neutralizujące, dlatego tłumi atak szkodliwych dla organizmu wolnych rodników, tym samym powstrzymując proces starzenia się. Poprzez duże pokłady karotenu, szałwia stanowi naturalny antyoksydant i w ten sposób może być też prowitaminą dla innej równie ważnej substancji, to jest witaminy A. Co więcej, testy medyczne potwierdzają jednoznacznie, że pijąc szałwię można poprawić pracę układu moczowego, wyciszyć się i uspokoić skołatane nerwy, a także zlikwidować uciążliwe skurcze. Szałwia dostępna w postaci zwykłej ziołowej herbatki w pierwszej lepszej zielarni czy internetowych sklepach z suplementami typu Witaminyswanson.pl, doskonale sprawdza się nie tylko jako susz do zaparzania i wypijania, ale również jako preparat kosmetyczny stosowany w postaci naturalnego, ziołowego toniku bądź naparu do przemywania. Badania wykazują, że omawiany gatunek działa napotnie, jeżeli nie tylko raz dziennie wypijemy filiżankę nietuzinkowego aromatem napoju z szałwii, lecz gdy dodatkowo uzupełnimy codzienną pielęgnację o nawyk tonizowania skóry samodzielnie przygotowanym tonikiem z tej rośliny. Systematyczne płukanki z szałwii pozwalają na pozbycie się problemu bolących aft tworzących się w jamie ustnej oraz stanowią skuteczny sposób walki z infekcjami gardła na przykład zapaleniem migdałków czy anginą. To również rewelacyjne narzędzie do walki z pleśniawkami czy schorzeniami dziąseł. Z kolei okłady z naparu z szałwii przyspieszają gojenie się ran i polecane są nawet kobietom po cesarskim cięciu. Do tego kompresy z szałwii znakomicie poprawiają stan skóry po użądleniu przez pszczołę, trzmiela czy osę. Od wieków szałwię stosuje się na owrzodzenia oraz odmrożenia i odleżyny. Jest niezastąpiona przy oparzeniach.

[Głosów: 0 Średnia: 0]
Poprzedni artykułPrzegląd rowerów młodzieżowych
Następny artykułPielęgnacja skóry suchej – wszystko, co musisz wiedzieć!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj