Wizyta u specjalisty w ramach ubezpieczenia zdrowotnego to prawo każdej ubezpieczonej osoby. Warto korzystać z gwarantowanych świadczeń, jakie przysługują osobom ubezpieczonych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W zależności od specjalizacji lekarza, czas oczekiwania na wizytę może być różny. Na termin ma również wpływ lokalizacja i popularność konkretnego specjalisty. Sprawdź ile się czeka na wizytę u lekarza rehabilitacji i czym zajmuje się taki specjalista.

Czym zajmuje się lekarz rehabilitacji

Do lekarza specjalizacji rehabilitacji medycznej powinien trafić każdy pacjent, który wymaga leczenia z uwagi na nieprawidłowości narządu ruchu. Lekarz rehabilitacji w leczeniu pacjentów łączy wiedzę z zakresu medycyny i fizjoterapii. Dodatkowo wykorzystuje elementy biomechaniki, dzięki czemu ocenia stan pacjenta całościowo i dobiera sposoby leczenia według indywidualnych potrzeb. Wykonywanie odpowiednio dobranej rehabilitacji może z dużym prawdopodobieństwem uchronić pacjenta przed leczeniem operacyjnym i pomoże mu szybko powrócić do pełnej sprawności.

Dobór właściwych zabiegów rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych to bardzo ważny krok w leczeniu schorzeń układu ruchu. Rehabilitacja wykonywana regularnie i pod czujnym okiem lekarza specjalisty dla większości pacjentów jest wybawieniem przed ingerencją chirurgiczną.

Jakie badania wykonuje lekarz rehabilitacji

Lekarz rehabilitacji ocenia stan zdrowia po wynikach badań, jakie dostarczy mu pacjent. Jednakże, jeżeli nie pokazują one pełnego obrazu stanu zdrowia, lekarz specjalista może zlecić dodatkowe badania, takie jak USG, RTG i inne. Może także wypisać recepty i wnioski na zaopatrzenie ortopedyczne. Lekarz rehabilitacji wystawia skierowanie na zabiegi fizjoterapii. Jeżeli uzna, że mogą być one wykonywane w warunkach ambulatoryjnych, to każdemu pacjentowi przysługuje 10 dni terapeutycznych, podczas każdego dnia może być wykonanych nie więcej niż 5 zabiegów terapeutycznych.

Czy do lekarza rehabilitacji potrzebne jest skierowanie?

Do lekarza rehabilitacji medycznej potrzebne jest skierowanie, które może i powinien wystawić lekarz pierwszego kontaktu. To lekarz rodzinny zna najlepiej pacjenta i jego potrzeby związane z koniecznością wykonania rehabilitacji, dlatego też od razu powinien skierować taką osobę do specjalisty. W ten sposób gwarantuje mu kompleksową opiekę i prawidłowy wybór niezbędnych zabiegów fizjoterapeutycznych.

Jak wygląda wizyta u lekarza rehabilitacji medycznej?

Przed wizytą u lekarza tej specjalizacji przygotuj wyniki swoich badań. Z pewnością masz wykonany szereg badań, takich jak rezonans magnetyczny czy tomograf. Z wynikami tych badań, lekarzowi rehabilitacji medycznej łatwiej będzie dobrać odpowiednie zabiegi. Wizyta u lekarza specjalisty opiera się przede wszystkim o analizę Twoich wyników badań i rozmowie, jakie dolegliwości dokuczają Ci najbardziej. Lekarz rehabilitacji przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, zbierając informacje o dolegliwościach bólowych, trudnościach w poruszaniu się lub innych ograniczeniach. Dokładne i szczegółowe opisanie tych problemów, pomoże lepiej dobrać indywidualne i odpowiednie zabiegi.

Ile czeka się na wizytę u lekarza rehabilitacji?

Lekarzy specjalistów z dziedziny rehabilitacji medycznej nie ma zbyt wielu, dlatego w pewnych regionach kraju, czas oczekiwania na wizytę może być wydłużony. Przyspieszyć termin wizyty może dopisek na skierowaniu pilne. Warto porozmawiać z lekarzem kierującym o możliwość uzyskania skierowania pilnego, by dolegliwości bólowe lub inne patologie nie pogłębiały się. Statystyczny czas oczekiwania na wizytę może wynieść od 30 dni do nawet kilku miesięcy. Warto zapoznać się z terminami w różnych miejscach, by skrócić czas oczekiwania do minimum. Informacje o długości kolejek można znaleźć w serwisie: https://swiatprzychodni.pl/specjalnosci/rehabilitacja/.

[Głosów: 0 Średnia: 0]
Poprzedni artykułNajbardziej kobiecy portal społecznościowy?
Następny artykułSoczewki wewnątrzgałkowe PanOptix – pożegnaj zaćmę na zawsze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj