Fale radiowe już od dłuższego czasu są stosowane w kosmetologii. Wykorzystuje się je do zwiększenia napięcia i sprężystości skóry, a także modelowania sylwetki. W celach kosmetycznych stosuje się fale radiowe RF o częstotliwości nie większej niż 7 MHz.
Więcej o stosowaniu fal radiowych RF można przeczytać tutaj – https://4med.eu. Pod wpływem działania pola elektromagnetycznego wydziela się endogenne ciepło, które stymuluje wiele różnych procesów zachodzących w organizmie klienta, między innymi regenerację włókien kolagenowych.
Jakie zastosowanie w kosmetologii mają fali radiowe
Zabiegi falami radiowymi są bardzo popularne ze względu na ich nie inwazyjność oraz relatywnie wysoką skuteczność. W ich przypadku stosuje się częstotliwość w granicach od trzech do siedmiu MHz. Dzięki temu podgrzewa się tkanki do temperatury około 55 stopni Celsjusza, co przekłada się na zwiększenie gęstości kolagenu, rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz przyspieszenie przepływu krwi z tlenem. Ponadto pobudzane są fibroblasty, które intensywniej produkują włókna kolagenu i elastyny.
Specjalista, który przeprowadza zabieg, w pełni kontroluje pracę lasera, aby nie doszło do sytuacji, kiedy to pojawi się działanie zbyt wysokiej częstotliwości FR. Dlatego też zabiegi z wykorzystaniem tej technologii są w pełni bezpieczne i wysoce komfortowe. Dodatkowo specjalny system chłodzenia chroni naskórek przed uszkodzeniem. Pierwsze rezultaty widoczne są niemal od razu po zastosowanej kuracji, ale pełny efekt następuje po mniej więcej kilku tygodniach.
Zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych stosuje się między innymi w celu redukcji tkanki tłuszczowej, a także poprawy owalu twarzy, czy też modelowania innych partii ciała. Największą popularnością cieszą się kuracje odmładzające, które są stosowane w obecnych czasach nawet przez mężczyzn.
Fale radiowe a odmładzanie
W przypadku medycyny estetycznej fale radiowe wykorzystuje się głównie do odmładzania skóry. Ich działanie opiera się na procesie z wykorzystaniem wysokiej temperatury. Fale po dotarciu do skóry zamieniają się w ciepło, które następnie pobudza fitoblasty odpowiedzialne za produkcję kolagenu. Jego główną funkcją jest nadanie skórze sprężystości i elastyczności, a także jej odpowiedniego napięcia. Natomiast wytworzone już włókna kolagenowe pod wpływem temperatury skracają się i napinają. Ponadto ciepło pobudza krążenie krwi, co również korzystnie wpływa na wygląd skóry.
Zabiegi z wykorzystanie RF w największym stopniu oddziałują na tkankę skórną, ale co najważniejsze – nie powoduje to jej uszkodzenia, a więc zabieg jest w pełni bezpieczny. Osoby decydujące się na zabieg falami radiowymi najczęściej stosują go w celu:
- podniesienia opadniętych powiek
- zmniejszenia kurzych łapek
- pozbycia się worków pod oczami
- ujędrnienia skóry
- poprawienia owalu twarzy i kontur
- ujędrnienia skóry piersi
- odmłodzenia skóry rąk
- zredukowania i wygładzenia zmarszczek na twarzy i dekolcie
Zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych można stosować na różne partie ciała w celu odmłodzenia skóry, jednak decydujący głos w sprawie jego przeprowadzenia oraz zasadności powinien mieć lekarz. Dzięki temu można zredukować ewentualne ryzyko wystąpienia powikłań, które sporadycznie się pojawiają. Należy także wziąć pod uwagę to, że istnieją także przeciwwskazania do przeprowadzania kuracji z wykorzystaniem fal radiowych FR.
Modelowanie sylwetki falami radiowymi
Fale radiowe przyczyniają się także do redukcji tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie – do modelowania sylwetki. Oddziałują one na tkanki w taki sposób, że zawarte w nich trójglicerydy rozpadają się i przyspieszany jest metabolizm. Takie kuracje powinno się przeprowadzić od 5 do 12 razy, ale wiele zależy też od tego, ile tkanki tłuszczowej zalega. Należy także dodać, że same zabiegi trwają także nieco dłużej, bo nawet do 40 minut. Efekty wykonanych zabiegów widoczne są od razu po ich wykonaniu.
Dużą zaletą kuracji z wykorzystaniem fal radiowych jest to, że można po nich od razu wracać do codziennych zajęć. Czasami mogą się jedynie pojawić niewielkie opuchlizny i uczucie ciepła, które najczęściej po kilku godzinach zanika. Koszt zabiegów przy użyciu fal FR zależny jest od części ciała i tego, czy klient weźmie pakiet kilku kuracji, czy też jednej. Zazwyczaj ceny oscylują w granicach do 150 złotych za jedną sesję.
Ważne, aby przed przystąpieniem do zabiegów zapoznać się z przeciwwskazaniami. Przede wszystkim nie powinny z nich korzystać:
- kobiety w ciąży
- kobiety karmiące piersią
- osoby ze wszczepionym stymulatorem serca
- osoby cierpiące na zaburzenia krążenia krwi
- osoby, które w ciągu 3 ostatnich tygodni się opalały
- osoby cierpiące na bakteryjne, wirusowe lub grzybicze choroby skóry
- osoby o cerze ze skłonnością do powstawania pajączków
Wszystkie te informacje powinien podać lekarz. Należy także wybierać zabiegi oferowane przez renomowane gabinety medycyny estetycznej, w których pracują tylko i wyłącznie specjaliści.