Zastanawiasz się nad otworzeniem biura rachunkowego? Sprawdź, co warto zrobić krok po kroku.

Skończyłaś studia z rachunkowości, bankowości, czy finansów? Jedną ze ścieżek kariery jest założenie i prowadzenie własnego biura rachunkowego. Jak założyć biuro rachunkowe? Jakie PKD wybrać?

Działalność biura rachunkowego zakłada świadczenie takich usług jak: prowadzenie sprawozdań finansowych, gromadzenie i przechowywanie dowodów księgowych oraz pozostałej dokumentacji, czy prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Założenie biura rachunkowego

Biuro rachunkowe można prowadzić w każdej formie działalności, jak: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – prócz spółki partnerskiej. Częstym wyborem osób zakładających biuro rachunkowe jest rejestracja firmy w KRS i założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

PKD dla biura rachunkowego

Rejestrując biuro rachunkowe należy wskazać także odpowiedni kod PKD. Dla tej formy działalności będzie to 69.20.Z, czyli działalność rachunkowo-księgowa, doradztwo podatkowe. Kod ten nie obejmuje: przetwarzania danych, konsultacji w zakresie zarządzania, czy ściągania należności płatniczych.

Zwolnienie z VAT i opodatkowanie

Prowadząc biuro rachunkowe nie ma możliwości zwolnienia z VAT z powodu nieprzekroczenia 200 tys zł obrotu. W przypadku usług księgowych istnieje możliwość zwolnienia z VAT z powodu wysokości obrotów.

Biuro rachunkowe może być opodatkowane na zasadach ogólnych, bądź podatkiem liniowym.

Prowadzenie biura rachunkowego

W prowadzeniu biura rachunkowego niezbędny jest program do księgowości. Warto by był on na tyle nowoczesny, by ułatwić klientom wgląd do danych swojej firmy. Co więcej, powinien on być dostępny w chmurze, posiadać moduł CRM, a także spełniać kryteria bezpieczeństwa. Ułatwi on prace oraz będzie dodatkową zachętą do korzystania z usług firmy.

Wyposażenie biura rachunkowego

Przy prowadzeniu biura rachunkowego istotny jest także lokal, jak i jego wyposażenie. Nie powinno w nim zabraknąć sprzętu komputerowego, biurowego, a także niezbędnych akcesoriów takich jak: segregatory, zszywacze, czy zapas papieru. To niezbędniki dla usług księgowych, czy biura rachunkowego, które ułatwiają prowadzenie biznesu.

Prowadzenie biura rachunkowego to świetny pomysł na własny dochodowy biznes. Warto dowiedzieć się o wszystkich formalnościach, jakie należy spełnić, jak i wymaganym wyposażeniu, by zacząć działać!

[Głosów: 0 Średnia: 0]
Poprzedni artykułLakier do paznokci – jak wybrać idealny? Kilka porad przed zakupem
Następny artykułSzybka przekąska? Sięgnij po pyszny serek

1 KOMENTARZ

  1. Długo pracowałam jako nauczyciel matematyki, ale bardzo nie lubiłam tej pracy. Postanowiłam się przebranżowić i wybrałam się na studia podyplomowe na WSKZ na kierunku ekspert usług księgowych. Po zakończonych studiach otworzyłam swoje biuro rachunkowe, które bardzo dobrze prosperuje. Studia też świetnie przygotowały mnie do nowej roli zawodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj